Dodatek elektryczny. Ostatni dzień, by zyskać do 1500 zł na ogrzewanie. Jak i gdzie złożyć wniosek?

Dodatek elektryczny rząd wprowadził w odpowiedzi na wzrost cen energii. Do 1 lutego jest czas na złożenie wniosku, dzięki któremu można zyskać nawet 1500 zł. W jaki sposób zdobyć te pieniądze?

Inflacja i wysokie koszty ogrzewania zmusiły rząd, by wprowadził specjalny dodatek elektryczny. Przysługuje gospodarstwom domowym, które generują ciepło z energii elektrycznej. Dotyczy to też większości gospodarstw używających pomp ciepła.

Dodatek elektryczny. Ile można zyskać i od czego zależy wysokość świadczenia?

Osoby fizyczne, których roczne zużycie energii mieści się w granicach 0-5 MWh na rok, mogą liczyć na jednorazowe wsparcie w wysokości 1000 zł.

Natomiast jeśli ich roczne zużycie energii przekracza 5 MWh, będą uprawnione do otrzymania 1500 zł dotacji. Muszą dostarczyć dokument od operatora systemu dystrybucyjnego, które potwierdzi przekroczenie progu 5 MWh za rok 2021.

Aby móc skorzystać z dodatku elektrycznego, trzeba potwierdzić zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ten sam rejestr jest podstawą wypłaty dodatku węglowego.

Zobacz wideo Janusz Reiter gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (1.02)

Dodatek elektryczny. Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski składać można w miejscu zamieszkania - w odpowiednim dla nas urzędzie gminy. Czasu jest niewiele, bo dokumenty mogą być składane tylko do 1 lutego 2023 roku. Pędzić do urzędu jednak nie trzeba, bo formalności można dopełnić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ePUAP lub z poziomu swojego Profilu Zaufanego. Można też pobrać wniosek opublikowany na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

W celu ubiegania się o pieniądze trzeba złożyć oświadczenie, z którego będzie wynikało, że nie pobiera się innych dodatków wprowadzonych przez rząd. 

Są i ograniczenia. Na jeden adres można otrzymać tylko jedną wypłatę jednorazowego dodatku. Istnieje wyjątek dla sytuacji, kiedy pod tym samym adresem, ale w oddzielnych lokalach funkcjonuje kilka gospodarstw domowych, korzystających z różnych lub też współdzielonych źródeł ogrzewania. Jeśli są zgłoszone do centralnego systemu ewidencji emisyjności budynków, każde z tych gospodarstw może otrzymać pieniądze.

Dodatek energetyczny zostanie wypłacony nie później niż 31 marca 2023 roku.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: