Kościół ma zapłacić ponad pół miliona złotych kary za "korektę drzew" na cmentarzu. "Rażący przypadek"

- Widziałem wiele zniszczeń i ogłowień drzew, ale ten przypadek był szczególnie rażący - powiedział prezes fundacji FOTA4Climate Andrzej Gąsiorowski. Parafia w miejscowości Stanowice (woj. dolnośląskie) otrzymała karę w wysokości ponad pół miliona złotych. Kościół twierdził, że dokonał w maju "korekty drzew".

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w miejscowości Stanowice pod Świdnicą (powiat świdnicki, woj. dolnośląskie) odpowiada za drzewa rosnące na cmentarzu. W maju przycięto je w sposób, który spowodował niepokój mieszkańców. Fundacja FOTA4Climate złożyła wniosek o nałożenie kary za zniszczenia. Pojawiła się decyzja burmistrza w tej sprawie.

Zobacz wideo Jak politycy chcą obniżać PIT? Analizujemy programy wyborcze

Stanowice. Kościół ma zapłacić ponad pół miliona złotych kary za "korektę drzew"

Po majowych pracach po drzewach niewiele zostało, mimo że przepisy zezwalają na ścięcie drzew do 30 procent korony. Jedna z mieszkanek zaalarmowała wówczas fundację o drastycznym ogłowieniu lip na terenie stanowickiego cmentarza. Kościół zareagował na doniesienia na swojej stronie internetowej. "Komuś nie spodobała się korekta drzew na cmentarzu i wg mediów urząd wszczął postępowanie w tej sprawie. Nie dostałem jeszcze żadnego wezwania" - poinformowała w maju parafia w Stanowicach. 

- Widziałem wiele zniszczeń i ogłowień drzew, ale ten przypadek był szczególnie rażący i nawet z dużej odległości widać było straszliwie zniszczone lipy. Nie można było nie zareagować, praktycznie od razu przygotowaliśmy i złożyliśmy wniosek - przekazał prezes fundacji FOTA4Climate Andrzej Gąsiorowski w rozmowie z portalem OKO.press.

Fundacja poinformowała w mediach społecznościowych, że złożyła wniosek do władz administracyjnych, a 11 września pojawiła się informacja o jego rozpatrzeniu. Sprawą zajął się burmistrz Zbigniew Suchyta, który nałożył na kościół karę. "Otrzymaliśmy dziś decyzję burmistrza Strzegomia, który nakłada na Parafię Rzymskokatolicką pod Wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowicach karę administracyjną w wysokości 579 600,00 zł. Większą część płatności kary odroczono, ale kwota 173 880,00 zł jest nałożona bezwarunkowo" - poinformował fanpage Moratorium dla drzew i dodał, że decyzja jest nieprawomocna. - Nie mamy jeszcze decyzji burmistrza. Decyzję co do dalszych kroków w tej sprawie podejmiemy po jej otrzymaniu - przekazał pełnomocnik parafii, mec. Piotr Stosiński w rozmowie z portalem OKO.press.

Fundacja zapowiedziała, że będzie walczyć o drzewa na cmentarzach. "Nie powinniśmy się na to godzić"

Fundacja zapowiedziała, że nadal będzie walczyła o drzewa na cmentarzach. - Nekropolie to często jedne z najbardziej zielonych zakątków w naszych miastach, oazy bioróżnorodności, a także miejsca zadumy, które niestety z powodu niszczenia drzew zamieniają się w rozgrzane pustynie. Choćby ze względów kulturowych nie powinniśmy się na to godzić, nasi zmarli powinni spoczywać w pięknym otoczeniu - powiedział prezes fundacji Andrzej Gąsiorowski w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Więcej o: