Perseidy 2020. Kiedy najlepiej oglądać noc spadających gwiazd? Kalendarz na sierpień

Perseidy 2020. Noce między 17 lipca a 24 sierpnia 2020 to okres aktywności Perseidów. Sprawdź, kiedy przypada noc spadających gwiazd.

Perseidy 2020. Kiedy jest noc spadających gwiazd?

Noc spadających gwiazd to jedno ze zjawisk astronomicznych, które powtarza się regularnie co roku. Perseidy, bo o nich mowa, możemy obserwować na przełomie lipca i sierpnia, kiedy ich orbita przecina się z ziemską. Zgodnie z nomenklaturą astronomiczną Perseidy są rojem meteorów, który związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. 

Według tradycji Perseidy zwane są także "łzami św. Wawrzyńca", gdyż maksimum tego zjawiska przypada w okresie zbliżonym do daty wspomnienia w kościele katolickim męczeńskiej śmierci tego świętego, która ma miejsce 10 sierpnia. 

Kiedy jest noc spadających gwiazd? Występuje w okresie od połowy lipca do 24 sierpnia. W tym czasie możemy obserwować nawet 60 spadających gwiazd na godzinę. Jednak maksimum zjawiska prognozowane jest na dni między 9 a 14 sierpnia. Wówczas na niebie można zaobserwować nawet 100 meteorów na godzinę. 

Zobacz też: Czym jest noc spadających gwiazd? Wszystko, co musisz wiedzieć o Perseidach 

Perseidy 2020. Kiedy i gdzie oglądać Perseidy?

Najlepszym czasem na oglądanie Perseidów jest bardzo późny wieczór lub wczesne godziny poranne. Wtedy najlepiej widać rój meteorów zmierzających w kierunku ziemi. Aby być świadkiem tego pięknego zjawiska warto wybrać na miejsce obserwacji obszar z dala od miasta, gdzie nie ma sztucznego oświetlenia w postaci latarni ulicznych czy neonów. Przyda się także dobrej jakości lornetka, choć bez problemu da się także obserwować Perseidy gołym okiem. 

fot. Jakub Dąbrowski / Agencja Wyborcza.pl

Perseidy sierpień 2020: kiedy wypada maksimum zjawiska?

Maksimum zjawiska Perseidów w sierpniu 2020 ma przypadać w nocy z 12 na 13 sierpnia. Warto więc wybrać się wówczas w odpowiednie miejsce by podziwiać spadające gwiazdy. Można wtedy zaobserwować nawet 100 meteorów w ciągu godziny. Najlepszym momentem są wczesne godziny poranne, kiedy radiant, czyli obszar, na którym pojawiają się Perseidy, znajduje się najwyżej nad horyzontem.

Kalendarz aktywności roju meteorów

Aby w odpowiednim momencie przystąpić do obserwacji roju meteorów warto znać jego kalendarz aktywności. W przypadku Perseidów przyjmuje się, że wygląda on następująco:

  • początek aktywności roju przypada na 4 sierpnia
  • koniec aktywności roju przypada na 20 sierpnia
  • maksimum aktywności roju przypada na 12 sierpnia
  • przewidywana ilość spadających gwiazd na godzinę: 60-100
  • radiant: Perseusz.

Zobacz też: Perseidy. Jak przygotować się na noc spadających gwiazd? 20 minut wcześniej odłóż telefon

Spadające gwiazdy sierpień 2020: jak przygotować się do oglądania?

Do oglądania Perseidów nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy przebywać na obszarze z daleka od dużych źródeł światła. Nie ma znaczenia to, w której części kraju znajdujemy się, gdyż rój jest bardzo dobrze widoczny na całym jego obszarze, pod warunkiem bezchmurnej aury. Trzeba jedynie wiedzieć, na którym fragmencie nieba należy skupić wzrok. Perseidy widoczne są w pobliżu gwiazdozbioru Kasjopei, można go rozpoznać po charakterystycznym kształcie przypominającym literę W. 

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat
Więcej o: