Noc Perseidów już dziś. O której zaczyna się noc spadających gwiazd?

Perseidy 2020. Noc spadających gwiazd już za kilka godzin. Ile potrwa maksimum Perseidów w sierpniu 2020? O której najlepiej patrzeć w niebo?

Perseidy 2020. Czy dzisiaj jest noc spadających gwiazd?

Tak, to już dzisiejszej nocy mamy szansę zobaczyć na własne oczy niesamowite widowisko na niebie, a mianowicie deszcz meteorów. W nocy z 12 na 13 sierpnia 2020 przypada kulminacja zjawiska Perseidów, co oznacza, że po zmierzchu na niebie będzie można zobaczyć blisko 100 "spadających gwiazd" w ciągu godziny. Zachęcamy więc do nocnej wyprawy i podziwiania tego pięknego pokazu na niebie.

Zobacz też: Czym jest noc spadających gwiazd? Wszystko, co musisz wiedzieć o Perseidach

Perseidy 2020. Gdzie oglądać noc spadających gwiazd?

Noc spadających gwiazd najlepiej oglądać na obszarach pozamiejskich, gdzie wieczorem jest całkiem ciemno. Dzięki temu zyskujemy najlepsze warunki do podziwiania nieba i zachodzących na nim zmian. Tak zwane zanieczyszczenia świetlne, czyli wszelkie źródła sztucznego światła, które znajdują się w ośrodkach miejskich, zaburzają możliwość podziwiania Perseidów.

Jeśli jednak nie mamy możliwości wyjechania poza miasto, wówczas najlepiej na miejsce podziwiania roju meteorów wybrać najwyższy punkt w mieście - może to być wzgórze, kopiec, dach wieżowca. Do tej pory oglądanie Perseidów organizowane było często przez renomowane instytucje, jak np. Centrum Nauki Kopernik, które w tym roku jednak ze względu na epidemię koronawirusa nie będzie miało tradycyjnej formy, ale zostanie przeniesione do sieci.

Perseidy. Obserwowanie spadających gwiazd w parku przy Centrum Nauki KopernikPerseidy. Obserwowanie spadających gwiazd w parku przy Centrum Nauki Kopernik PRZEMEK WIERZCHOWSKI

Jak oglądać noc spadających gwiazd?

Aby oglądać noc spadających gwiazd niepotrzebne są żadne sprzęty - to co będzie działo się na niebie będzie widoczne dla ludzi gołym okiem. Warto jednak na miejscu pojawić się nieco wcześniej, tak aby przyzwyczaić wzrok do ciemności. Jak wskazują eksperci, nasze oczy potrzebują około 15-20 minut aby przestawić się na widzenie po ciemku. Ponadto warto wziąć ze sobą matę, na której można się położyć, gdyż właśnie w takiej pozycji najwygodniej jest podziwiać Perseidy. Przydać może się także sprzęt fotograficzny, który najlepiej ustawić na odpowiednie parametry przed udaniem się na miejsce. 

Ile trwa noc spadających gwiazd?

Według szacunków maksimum roju Perseidów rozpocznie się już około 16.00 12 sierpnia 2020 r.  Oznacza to, że już po zmierzchu, około 21 na niebie będzie można zobaczyć "spadające gwiazdy". Wszystko potrwa do wczesnych godzin porannych - ostatnie meteory da się zauważyć około godziny 4.30 rano 13 sierpnia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Perseidy można dotrzeć z każdego punktu w Polsce. Nie ma więc konieczności odbywania dalekich podróży. Trzeba jednak pamiętać, ze istnieją w Polsce miejsca, które szczególnie sprzyjają prowadzeniu obserwacji astronomicznych a są to obszary Bieszczad i Podlasia, nieskażone zanieczyszczeniami świetlnymi. 

Tak naprawdę jednak meteory podziwiać można każdej nocy już od końcówki lipca aż do około 20-24 sierpnia. Zjawisko jednak nie jest wówczas aż tak intensywne jak w momencie kumulacji, która będzie miała miejsce dzisiejszej nocy. 

Zobacz też: Perseidy 2020. Kiedy będzie można zaobserwować maksimum roju meteorów?

Kiedy nastąpi najbliższa noc spadających gwiazd?

Mamy dobre wieści dla osób, które już wiedzą, że przegapią najbliższą noc spadających gwiazd. Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów, który na naszym niebie można obserwować każdego roku na przełomie lipca i sierpnia. Tak więc nic straconego. Jeśli nie uda się obejrzeć ich dzisiejszej nocy, to kolejna szansa na obserwację deszczu meteorów nadarzy się już za rok.

Zobacz wideo Gordon Wasilewski, kosmiczny górnik: Z „księżycowego pyłu” można budować infrastrukturę na satelicie Ziemi"
Więcej o: