Noc spadających gwiazd. Jak oglądać i fotografować Perseidy? Czy potrzebny jest specjalistyczny sprzęt?

Noc spadających gwiazd. Kulminacyjny punkt nocy spadających gwiazd przypada na 12-13 sierpnia 2020. Co jest potrzebne, aby podziwiać i fotografować Perseidy?

Perseidy: jak fotografować zjawisko?

Perseidy są bardzo widowiskowym zjawiskiem, które można obserwować co roku na przełomie lipca i sierpnia. Ten rój meteorów występuje bardzo regularnie, dlatego mamy sporo okazji na zdobycie niesamowitych ujęć. Jak fotografować Perseidy? Konieczne jest znalezienie odpowiedniego miejsca, ale też zabranie ze sobą sprzętu fotograficznego. Nie ukrywajmy, że na jakość fotografii będzie mieć też poważny wpływ pogoda - nawet najlepszy sprzęt nie pomoże jeśli niebo zasnute będzie gęstymi chmurami. 

Zobacz też: Czym jest noc spadających gwiazd? Wszystko, co musisz wiedzieć o Perseidach

Perseidy: kiedy fotografować deszcz meteorów?

Aby uzyskać wspaniałe fotografie deszczu meteorów, lepiej zarezerwować kilka nocy z rzędu na obserwacje. Najładniejszy widok można bowiem uchwycić już na kilka dni przed maksimum zjawiska roju meteorów, które w tym roku przypada na noc z 12 na 13 sierpnia 2020. Osoby, którym zależy na jak najlepszych ujęciach powinny mieć sprzęt fotograficzny w pogotowiu w okolicach godziny 12 w nocy, najlepiej nim wzejdzie Księżyc. Można także udać się na obserwację po 17 sierpnia, kiedy meteory będą spadać z mniejszą częstotliwością, ale za to niebo będzie ciemne ze względu na nów.

JAKUB DĄBROWSKI

Perseidy: gdzie fotografować spadające gwiazdy?

Fotografować spadające gwiazdy można praktycznie wszędzie. Deszcz meteorów będzie widoczny w każdym zakątku Polski. Ważne jest, aby wybrać miejsce z dala od źródeł sztucznego światła, które zaburza widok. Gdzie efekt będzie najlepszy? W mieście fotografie można wykonać z punktów położonych powyżej linii latarni miejskich, np. dachów wieżowców.

Podczas wykonywania fotografii Perseidów bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie parametrów aparatu. Niestety te znajdujące się w smartfonach nie będą odpowiednie. O liczbie zarejestrowanych obiektów zadecyduje czułość i przysłona - im wyższe ISO i większy otwór przysłony, tym zarejestrowanych gwiazd będzie więcej.

Jak oglądać Perseidy? O czym musimy pamiętać

Aby w pełni cieszyć się spektaklem, który fundują nam Perseidy, musimy wiedzieć jak należy je oglądać. Wybierzmy na miejsce obserwacji teren odległy od miasta, np. polanę w lesie, pole uprawne lub inny teren z dala od sztucznych źródeł światła. Przygotujmy sobie także koc lub matę nieprzemakalną, gdyż deszcz meteorów najlepiej oglądać w pozycji leżącej. Jako, że nocą bywa już chłodno, warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie: bluzę i długie spodnie. Perseidy można podziwiać gołym okiem. Zawsze jednak warto posiadać w zanadrzu dobrą lornetkę, wtedy spektakl będzie jeszcze bardziej fascynujący. 

Akomodacja oka: daj czas swoim oczom

Wzrok, aby przyzwyczaić się do ciemności potrzebuje minimum 15 minut. Dlatego planując oglądanie Perseidów trzeba wystarczająco wcześniej udać się na miejsce obserwacji, ale też zrezygnować z użytkowania urządzeń emitujących światło, które zaburzają akomodację oka. Smartfony i latarki są zabronione. W przypadku kiedy konieczne jest korzystanie z źródła światła, warto uzbroić się w urządzenie z filtrem, który pozwoli na zmianę barwy światła na czerwoną, gdyż ta nie psuje nocnego "ustawienia" oczu. 

Jak znaleźć na niebie rój meteorów? Google Sky Map i radiant pomogą ustalić właściwy obszar

Aby obserwować rój meteorów należy wcześniej ustalić jego położenie na niebie. Przydatna w tym będzie dostępna w internecie Google Sky Map, ale także znajomość takich pojęć, jak radiant, czyli punktu na niebie, z którego pozornie we wszystkich kierunkach lecą spadające gwiazdy. 

Zobacz też: Perseidy 2020: kiedy będzie można podziwiać spadające gwiazdy?

Zanieczyszczenie świetlne, czyli jakie miejsce będzie odpowiednie do obserwacji

Uzyskanie idealnych warunków do oglądania Perseidów uzależnione jest od tego, czy w pobliżu znajdują się zanieczyszczenia świetlne. Źródła sztucznego światła sprawiają, że widok jest zdecydowanie słabszej jakości niż ten, który ma miejsce na obszarach całkowicie zaciemnionych. 

Zobacz wideo Czarna dziura pożarła gwiazdę wielkości Słońca. NASA zarejestrowała niezwykle rzadkie zjawisko
Więcej o: