Teleskop Hubble'a zrobił niesamowite zdjęcia Jowisza. W kadrze znalazła się też Europa

Naukowcy opublikowali nowe zdjęcia Jowisza wykonane niedawno przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Fotografie pokazały, że burzliwa atmosfera planety stale się zmienia. Zaobserwowano m.in. zmiany koloru Wielkiej Czerwonej Plamy. W kadrze udało się również uchwycić lodowy księżyc planety - Europę.
Zobacz wideo TESS znalazł planetę, która obiega dwie gwiazdy. Moglibyśmy obserwować zaćmienia co 15 dni

Dwa wyjątkowe zdjęcia Jowisza

Badacze wykorzystali Kosmiczny Teleskop Hubble'a do zrobienia wyjątkowych zdjęć Jowisza. Fotografie powstały 25 sierpnia, w momencie gdy ta, największa w Układzie Słonecznym planeta znajdowała się 653 miliony kilometrów od Ziemi.

Pierwsze zdjęcie, zrobione w świetle widzialnym pokazuje Jowisza w całej okazałości i w naturalnych kolorach. Kolejna fotografia powstała z kolei z połączenia obserwacji na wielu długościach fal - w świetle ultrafioletowym, widzialnym oraz bliskiej podczerwieni. Taki zabieg pozwolił badaczom zauważyć więcej detali w strukturach atmosfery Jowisza.

embed

Źródło: NASA, ESA, A. Simon (Goddard Space Flight Center), and M. H. Wong (University of California, Berkeley) and the OPAL team.

Zdjęcie Jowisza i Europy z Teleskop Hubble'a - połączenie obrazów w różnych długościach fal - w świetle ultrafioletowym, widzialnym i bliskiej podczerwieniZdjęcie Jowisza i Europy z Teleskop Hubble'a - połączenie obrazów w różnych długościach fal - w świetle ultrafioletowym, widzialnym i bliskiej podczerwieni fot. NASA, ESA, A. Simon (Goddard Space Flight Center), and M. H. Wong (University of California, Berkeley) and the OPAL team.

Delikatne struktury jowiszowych chmur

Oczywiście naukowcy skierowali najsłynniejszy w dziejach teleskop na Jowisza nie bez powodu. Potrzebowali wyjątkowo ostrych zdjęć, aby przeanalizować zmiany w atmosferze planety. Na fotografii udało się uchwycić zupełnie nową burzę, która wybuchła 18 sierpnia tego roku. Widoczna jest jako długa, biała smuga na zachodniej półkuli, na północ od równika. Zdaniem badaczy przemieszcza się ona z prędkością bagatela 560 km/h. 

Naukowcy podkreślają, że choć w tym rejonie często pojawiają się burze, to ta konkretna najpewniej będzie ozdabiać atmosferę Jowisza przez dłuższy czas.

Poza tym naukowcy zauważyli, że na nowym zdjęciu Wielka Czerwona Plama (to znany antycyklon obecny na Jowiszu od ponad 350 lat) ma jeszcze głębszy czerwony kolor, niż na poprzednich fotografiach. Zdaniem badaczy, najsłynniejszy antycyklon planety ma obecnie 15 800 kilometrów średnicy (dla porównania średnica Ziemi to 12 742 km) i stale się kurczy, choć robi to coraz wolniej. Badacze wciąż nie wiedzą jednak, dlaczego tak się dzieje.

Poniżej Wielkiej Czerwonej Palmy widoczny jest również inny antycyklon Jowisza -  obecny od 2006 roku Owal BA, nazywany również Czerwoną Plamą Junior (w momencie powstania był czerwonawy, a dopiero później przybrał białą barwę). Nowa fotografia pokazała, że kolor tego antycyklonu ponownie zaczął się zmieniać i Owal BA nabiera teraz coraz wyraźniejszej, pomarańczowej barwy. 

Lodowy księżyc Europa

Na pierwszym zdjęciu (w świetle widzialnym) tuż obok Jowisza zauważyć można również Europę - czwarty co do wielkości księżyc planety. Badacze uważają, że pod jej lodową skorupą kryje się globalny ocean ciekłej wody, a więc świetne środowisko do rozwoju życia.

Co ciekawe, w 2013 roku Teleskop Hubble'a dokonał niezwykłego odkrycia związanego z Europą. Na księżycu tym zauważono parę wodną wydobywającą się spod lodowej powierzchni, a także pióropusze wystrzeliwanej w przestrzeń wody w pobliżu południowego bieguna.

Więcej o: