Amerykański miliarder znów leci w kosmos. Dalej niż kiedykolwiek. Wyjdzie nawet na spacer

Jared Isaacman - miliarder z USA, który wraz z trójką innych turystów spędził na orbicie Ziemi cztery dni - ponownie leci w kosmos. I to jeszcze trzy razy. Isaacman ma polecieć wyżej niż którykolwiek turysta wcześniej i jako pierwszy wyjść na spacer kosmiczny.
Zobacz wideo Statek SpaceX zabrał czworo astronautów w kosmos

Misja Inspiration4, która odbyła się we wrześniu 2021 roku - choć nie było o niej tak głośno jak o lotach miliarderów Richarda Bransona (Virgin Galactic) i Jeffa Bezosa (Blue Origin) - tak naprawdę była przełomowa w rozwoju turystyki kosmicznej. Zaczęło się dość niepozornie.

Ot amerykański miliarder Jared Isaacman zapytał należącą do Elona Muska firmę SpaceX o możliwość lotu w kosmos. SpaceX stwierdziło, że na orbitę turystów może wysłać choćby zaraz i tak też zrobiło. Isaacman zapłacił za lot dla siebie i trójki innych osób, a SpaceX wyniosło całą ekipę na wysokość 585 km - dalej niż dotarł ktokolwiek od czasu misji Apollo 17 w 1972 roku. Bijąc przy okazji parę innych rekordów.

Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższym tekście:

Amerykański miliarder wraca na orbitę. W wielkim stylu

Isaacman w ciasnej kapsule z dala od Ziemi spędził cztery dni i... jeszcze mu mało. Przedsiębiorca ogłosił właśnie, że wróci w przestrzeń kosmiczną i zrobi to w wielkim stylu. Będzie jeszcze bardziej "kosmicznie" niż poprzednim razem, a już Inspiration4 było misją jedyną w swoim rodzaju (zresztą niepowtórzoną przez nikogo do tej pory).

Tym razem, zamiast ograniczać się do jednej misji, Isaacman i SpaceX postanowili stworzyć cały program lotów kosmicznych. Nazwano go Polaris. Plany są niezwykle ambitne. Pierwsza z trzech misji (nazwana Polaris Dawn) dotrze jeszcze wyżej niż amatorzy-astronauci we wrześniu ubiegłego roku. Szczegółów na razie nie znamy, jednak kapsuła z Isaacmanem na pokładzie poleci nawet dalej, niż którykolwiek z wahadłowców NASA i dalej, niż latały kapsuły SpaceX do tej pory.

Wyjątkowe będzie też finansowanie lotu. Isaacman podzieli się kosztami ze SpaceX, a na orbicie towarzyszyć mu będą dwie pracowniczki firmy Elona Muska - Anna Menon i Sarah Gillis (która przy okazji odbierze Hayley Arceneaux z lotu Inspiration4 tytuł najmłodszej Amerykanki w kosmosie) oraz emerytowany pilot Sił Powietrznych USA - Scott Poteet.

Co ciekawe, o locie w kosmos samego Elona Muska spekuluje się już od jakiegoś czasu. Można jednak odnieść wrażenie, że właściciel i szef chyba najprężniej rozwijającego się prywatnego przedsiębiorstwa kosmicznego na razie nie zamierza opuszczać Błękitnego Globu.

Kosmiczny spacer i dwa kolejne loty

Isaacman, Menon, Gillis i Poteet przez pięć dni spędzone na orbicie będą testować technologie kosmiczne oraz prowadzić bliżej nieokreślone badania naukowe. Wisienką na torcie i absolutną nowością w komercyjnych lotach będzie spacer kosmiczny, który ma być przetestowaniem w praktyce skafandrów SpaceX. Isaacman nie zdradził, którzy członkowie załogi opuszczą kapsułę Dragon, jednak możliwe, że to właśnie amerykański miliarder - jako dowódca misji - będzie miał taką możliwość.

Misja Polaris Dawn wystartuje najwcześniej w czwartym kwartale bieżącego roku, choć konkretnego terminu na razie nie podano. Będzie jednak "jedynie" wstępem do dwóch kolejnych, które mają odbyć się w przyszłości. W ramach drugiej misji astronauci ponownie polecą na orbitę Ziemi statkiem Crew Dragon, jednak żadnych szczegółów na temat tego przedsięwzięcia na razie nie znamy.

Zdecydowanie ciekawiej zapowiada się trzecia misja. Jak czytamy na stronie programu Polaris, będzie to pierwszy w historii lot w kosmos w statku kosmicznym z prawdziwego zdarzenia - na pokładzie budowanego właśnie Starshipa od SpaceX. Po raz pierwszy kosmiczni turyści wsiądą do statku zdolnego (na razie przynajmniej w teorii) zabrać ich na Księżyc i w dłuższej perspektywie również na Marsa. Isaacman i SpaceX na razie nie zdradzają jednak, kiedy i gdzie polecą członkowie trzeciej misji Polaris.

Więcej na temat prywatnych lotów kosmicznych przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: