Ile sasinów będzie kosztować elektrownia atomowa w Polsce? Premierowy odcinek cyklu "Next Station"

Niemcy do niedawna odchodzili od atomu, choć przez ostatnie dekady byli jedną z największych sił na tym rynku. Tymczasem Polska szykuje się do budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Czego boją się Niemcy oraz ile sasinów zapłacimy za polską energię z atomu? Atom "rozkłada" na części dziennikarz Next Gazeta.pl w premierowym odcinku cyklu "Next Station".

Niemcy wygaszają swoje elektrownie jądrowe, a Polska dopiero planuje budowę pierwszej z nich. Choć energia atomowa jest z nami od dekad, wciąż nie zdominowała miksu energetycznego. 

"Next Station" to nowy cykl wideo Gazeta.pl. W premierowym odcinku Kacper Kolibabski mówi o obawach związanych z atomem i zastanawia się, czy są one słuszne. Z materiału dowiecie się też, ile sasinów będzie kosztowała elektrownia atomowa w Polsce.

Zobacz wideo Next Station: Atom. Ile sasinów będzie kosztować elektrownia atomowa w Polsce?

Niemcy wygaszają elektrownie atomowe

Energia jądrowa w ostatnich miesiącach to temat gorący niczym rdzenie reaktora jądrowego. Atmosferę wokół tego źródła energii podgrzewają ponadto rosnące ceny gazu, ropy oraz wojna w Ukrainie, która dodatkowo odbija się na gospodarce - w tym i cenach energii. Pomimo tego Niemcy postanowili wyłączyć wszystkie swoje elektrownie jądrowe do końca 2022 roku. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Ruch przeciwatomowy w tym kraju istnieje od czasów zimnej wojny, gdy ryzyko potencjalnego konfliktu atomowego było największe. Sprawa nabrała rozpędu po katastrofie w Fukushimie. Wówczas Angela Merkel zapoczątkowała proces wygaszania sześciu niemieckich elektrowni jądrowych. Czy mógł być na to gorszy czas? Niemcy uzależniły się od rosyjskich surowców energetycznych i atom mógłby im dziś mocno pomóc. 

Polska szykuje się do budowy elektrowni atomowej

Tymczasem Polska jest na zaawansowanym etapie wyboru inwestora, który postawi pierwszą elektrownię atomową w naszym kraju. Ta powstanie w gminie Choczewo w województwie pomorskim.

Zakończenie budowy jest planowane na 2033 rok. Polski Instytut Ekonomiczny szacował jednak w ubiegłym roku, że realny termin to 2040 rok, co jest bardzo prawdopodobne. Takie inwestycje często wiążą się bowiem z dużymi opóźnieniami, jak to ma miejsce np. w Finlandii. Tam opóźnienie wyniosło 13 lat, co oczywiście wiąże się kolejnymi kosztami. A już te podstawowe są wysokie, bo jak szacują ekonomiści PIE - budowa elektrowni atomowej w Polsce będzie kosztować ok. 105 mld dolarów.  

Więcej o: