Chiny pobiły rekord USA i włączyły największy magnes świata. Milion razy silniejszy od pola magnetycznego Ziemi

Chińscy naukowcy uruchomili w Hefei we wschodnich Chinach magnes, który osiągnął pole magnetyczne o natężeniu 45,22 tesli. Tym samym udało im się pobić rekord, który od ponad dwóch dekad należał do uczonych ze Stanów Zjednoczonych.
Zobacz wideo Naukowcy policzyli, kiedy spotkamy kosmitów. Czym jest paradoks Fermiego?

Chiny w ostatnich latach bardzo śmiało zaznaczają swoją obecność w kosmosie, m.in. budując własną stację kosmiczną, która od miesięcy zamieszkiwana jest przez chińskich astronautów. Badacze z tego kraju skupiają się jednak również na innych dziedzinach nauki, co pokazuje ich najnowsze osiągnięcie.

Chińscy naukowcy stworzyli najsilniejszy magnes na świecie

Zespół naukowców z High Magnetic Field Laboratory Chińskiej Akademii Nauk - jak pochwalili się badacze - wytworzył właśnie pole magnetyczne o indukcji 45,22 tesli. To najsilniejsze, stałe pole magnetyczne wytworzone w warunkach laboratoryjnych. Wykorzystano w tym celu potężny magnes hybrydowy znajdujący się w Steady High Magnetic Field Facility (SHMFF) w Hefei na wschodzie kraju.

Chińskim naukowcom udało się tym samym pobić ustanowiony w 1999 roku rekord, który przez ponad dwie dekady należał do badaczy z National High Magnetic Field Laboratory w Stanach Zjednoczonych. Osiągnęli oni w końcówce XX wieku pole o indukcji magnetycznej równej 45 tesli.

Zdaniem uczonych nowe osiągnięcie jest ważnym kamieniem milowym "w rozwoju technologii magnetycznej w Chinach i na świecie". Co ciekawe, ten sam zespół chińskich badaczy już w 2016 roku próbował pobić rekord, korzystając ze wcześniejszej wersji zbudowanego przez nich magnesu hybrydowego. Wtedy jednak osiągnięto "jedynie" 40 tesli.

Przed osiągnięciem nowego, rekordowego wyniku magnes przeprojektowano i wykonano z wykorzystaniem nowych materiałów - tłumaczą naukowcy na stronie Hefei Institutes of Physical Science. - Aby osiągnąć wyższe pole magnetyczne, unowocześniliśmy strukturę magnesu i opracowaliśmy nowe materiały - stwierdził profesor Kuang Guangli.

Natężenie pola magnetycznego wytworzone w chińskim laboratorium było przynajmniej kilkaset tysięcy razy silniejsze od pola magnetycznego Ziemi mierzonego przy jej powierzchni. To wynosi od ok. 30 do 60 mikrotesli (w zależności od szerokości geograficznej), czyli jest od ok. 754 tys. do ponad 1,507 mln razy (średnio ok. miliona razy) mniejsze.

Potężny magnes w SHMFF nie został stworzony jedynie na potrzeby bicia rekordu, ale służy i wciąż będzie służył badaczom z "ponad 170 instytutów w kraju i za granicą" do prowadzenia doświadczeń. 

Więcej naukowych ciekawostek znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: