Mała asteroida weszła w atmosferę nad Europą. Był wielki błysk, wybuch i huk [WIDEO]

Asteroida Sar2667 wpadła do ziemskiej atmosfery. Internauci nagrali błysk i wybuch, a niektórzy obserwatorzy nieba twierdzą, że było słychać huk.

Europejska Agencja Kosmiczna informowała o nadlatującej asteroidzie Sar2667 o wielkości ok. 1 metra. "Wykryto 1-metrowy meteoroid (małą asteroidę), który ma bezpiecznie wejść w ziemską atmosferę nad północną Francją w godzinach 3:50-4:03 CET" - przekazało na Twitterze Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych na Twitterze.

Asteroida weszła w atmosferę. Wybuch było widać gołym okiem

Po godz. 4:00 czasu polskiego w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się nagrania przedstawiające wejście tej niewielkiej asteroidy w ziemską atmosferę. Krótkie filmiki zostały wykonane nie tylko przez mieszkańców Francji, ale też Wielkiej Brytanii, Holandii i Belgii.

Wybuch ciała niebieskiego na nocnym niebie można było zobaczyć gołym okiem. Niektórzy internauci wskazali, że podczas wybuchu asteroidy Sar2667 było również słychać charakterystyczny huk.

Asteroida wpadła w ziemską atmosferę. 10 lat po upadku meteorytu w Czelabińsku

Wejście małej asteroidy w ziemską atmosferę nastąpiło ok. 10 lat po upadku meteorytu w Czelabińsku (15 lutego 2013 roku). Przypomnijmy - obiekt o średnicy ok. 18 m i masie ok. 11 tys. ton eksplodował na wysokości (wg. różnych szacunków) ok. 15-25 km nad Ziemią. Towarzysząca temu wydarzeniu fala uderzeniowa wywołała liczne uszkodzenia. Niemal 1,5 tys. osób zostało w różnym stopniu rannych.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"To dopiero siódmy raz, gdy udało się przewidzieć wejście asteroidy w atmosferę, zanim to nastąpiło. To znak szybkiego postępu w globalnych możliwościach wykrywania asteroid" - informuje ESA.

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem
Więcej o: