Asteroida prawie dwa razy większa od Pałacu Kultury przeleci nad Ziemią. NASA ostrzega

Ogromna asteroida minie powierzchnię Ziemi z bardzo dużą prędkością. NASA zaklasyfikowało ja do "potencjalnie niebezpiecznych". Jest bowiem całkiem spora, prawie dwukrotnie większa od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Nic nie wskazuje jednak na to, żeby ludzkość z jej powodu była zagrożona.

"Newsweek" podaje, że Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS) działające przy NASA informuje o ogromne asteroidzie, która minie Ziemię i do tego w stosunkowo niewielkiej odległości od jej powierzchni. Prawdopodobnie stanie się to 26 kwietnia, w środę. Asteroidę, którą nazwano 2006 HV5, minie ziemię z prędkością 63 tysięcy kilometrów na godzinę. Co więcej, przeleci w ponad sześciokrotnej odległości Ziemi od Księżyca, a w najbliższym momencie będzie znajdować się 2,4 miliona kilometrów od Ziemi. Wydaje się, że to dużo, ale w realiach kosmicznych to dosyć bliski przelot. Na tyle bliski, że NASA zaliczyło to ciało niebieskie do "potencjalnie niebezpiecznych".  

Zobacz wideo Problemem jest uzyskanie dofinansowania? Mastalerz: Nie, trudność jest z obsługą finansowania

Asteroida prawie dwa razy większa od Pałacu Kultury przeleci nad Ziemią

Naukowcy zaklasyfikowali tę asteroidę jako niebezpieczną nie tylko ze względu na jej bliskość i szybkość, ale przede wszystkim na jej wielkość. 2006 HV5 mierzy blisko 400 metrów. To więcej niż wieża Eiffla, która ma wysokość 324 metry oraz prawie dwa razy więcej niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, który mierzy 237 metry. Tego kosmicznego przybysza nie należy się jednak obawiać. Asteroida nie jest na kursie kolizyjnym z Ziemią, a zaklasyfikowanie jej do "potencjalnie niebezpiecznych" nie jest wcale tak straszne jak brzmi. - Oznacza to po prostu, że w ciągu wielu wieków i tysiącleci orbita asteroidy może ewoluować w taką, która ma szansę uderzyć w Ziemię. Nie oceniamy jednak tych długoterminowych, wielowiekowych możliwości uderzenia - powiedział "Newsweekowi" Paul Chodas, kierownik Centrum Studiów nad Obiektami Bliskimi Ziemi NASA

TechnoTerapia Jak zadbać o neutralność klimatyczną? Wyjeżdżasz? Wyłącz" [PODCAST] SPONSOR: ORANGE POLSKA

NASA walczy o bezpieczeństwo Ziemi 

2006 HV5 jest jednym z ponad 31 000 obiektów bliskich Ziemi, które naukowcy z agencji kosmicznej namierzającej obiekty bliskie Ziemi (Near Earth Objects) zidentyfikowali od blisko trzech dekad. Z czego około 2300 uznano za "potencjalnie niebezpieczne". Aby ciało niebieskie otrzymało takie oznaczenie muszą spełnić jasne kryterua - przelatywać w odległości do 4,6 milionów mil od orbity Ziemi oraz mieć co najmniej 150 metrów średnicy. NASA stale monitoruje więc możliwe zagrożenia i dba o nasze bezpieczeństwo. Co więcej, w zeszłym tygodniu opublikowało zaktualizowaną strategię w zakresie zagrożeń związanych z obiektami bliskimi Ziemi i obrony planetarnej na najbliższe 10 lat. - Uderzenie asteroidy w Ziemię ma potencjał do katastrofalnych zniszczeń, ale ludzkość ma obecnie wystarczającą technologię, aby całkowicie temu zapobiec - mówił Lindley Johnson, oficer obrony planetarnej NASA. 

Więcej o: