Odroczenie spłat przez koronawirusa. Idea Bank wprowadza półroczne wakacje kredytowe

Od poniedziałku 23 marca klienci Idea Banku będą mieli możliwość ubiegania się o wakacje kredytowe, które będą trwały do sześciu miesięcy. W związku z pandemią koronawirusa proces ubiegania się o ulgi ma być maksymalnie uproszczony.

"Zgodnie z podjętą dzisiaj decyzją Idea Banku wszyscy klienci spłacający raty kredytu wobec banku będą mogli od poniedziałku, 23 marca 2020 r., składać wnioski o wakacje kredytowe. W czasie wakacji nie będą spłacali rat kapitałowych, tylko należne odsetki. W przypadku kredytu Fair, w którym raty obejmują wyłącznie kapitał, wartość spłacanych rat zostanie obniżona o 80 proc. Równocześnie harmonogram spłat zostanie wydłużony o okres wakacji kredytowych. Klienci będą mogli sami zdecydować, jakiej długości wakacje są im potrzebne. Zasady te obejmują zarówno klientów biznesowych, jak i indywidualnych" - czytamy w komunikacie Idea Banku.

Zobacz wideo

W przypadku kredytów odnawialnych linie kredytowe zapadające do czerwca 2020 r. włącznie będą mogły być  przedłużone na kolejne sześć miesięcy. "Idea Bank pracuje nad rozwiązaniami w obszarze IT, które umożliwią maksymalne uproszczenie procesu składania wniosków kanałami zdalnymi. O jego wdrożeniu poinformujemy odrębnym komunikatem. Należy podkreślić, że wiążącym terminem rozpoczęcia wakacji kredytowych będzie dzień złożenia wniosku" - zaznacza Idea Bank.

Koronawirus w Polsce. Banki odraczają spłaty kredytów

Związek Banków Polskich ogłosił, że banki w kraju niezwłocznie wdrożą u siebie rozwiązania umożliwiające m.in. zawieszenie spłaty rat kredytów (zarówno hipotecznych, jak i gotówkowych) klientów, których sytuacja finansowa pogorszyła się w wyniku pandemii koronawirusa. W środę informowaliśmy, w jaki sposób odroczenie spłat rat zostało wdrożone w mBanku, PKO BP i Raiffeisen Banku. 

Przykładowo w mBanku okres zawieszenia spłat wynosi sześć miesięcy. W trakcie wakacji kredytowych dłużnicy będą spłacali wyłącznie odsetki. Liczba rat nie ulegnie zmianie. O karencję mogą wnioskować klienci indywidualni oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Wniosek składa się w serwisie transakcyjnym mBanku. W zakładce "moje finanse" należy wybrać "kredyty", następnie odpowiednie zobowiązanie i wskazać "złóż wniosek". Na liście wniosków dostępny jest wybór "odroczenie spłaty kapitału". Po wpisaniu liczby miesięcy zawieszenia spłaty klika się przycisk "wyślij wniosek".

Spłata jest zawieszana automatycznie. Wnioski można składać od 16 marca od godziny 16.

Więcej o: