GUS ostrzega przed krachem turystyki w Polsce. Z rynku może odpłynąć 26 mld zł

Sytuacja polskiej branży turystycznej jest dziś dramatyczna. Główny Urząd Statystyczny ostrzega, że jeśli ograniczenia związane z pandemią zostałyby utrzymane, to z rynku może odpłynąć niemal 26 miliardów złotych.
Zobacz wideo

Wydatki związane z podróżami turystów krajowych i zagranicznych w Polsce wyniosły według wstępnych szacunków ok. 10,4 mld zł w I kw. 2020 r. i były niższe o ok. 17 procent r/r, podał Główny Urząd Statystyczny. Jeśli w II kwartale ograniczenia związane z pandemią zostałyby utrzymane, ubytek wydatków może wynieść od 24 do 25,7 mld zł.

W sytuacji utrzymania w II kwartale br. obecnych ograniczeń w przemieszczaniu się osób strata związana z brakiem wydatków poniesionych w Polsce w związku z podróżami może wynieść od ok. 24 mld zł (przy uwzględnieniu poziomu wydatków z II kwartału 2019 r.) do ok. 25,7 mld zł (przy założeniu tempa wzrostu tych wydatków w okresie styczeń-marzec z trzech ostatnich lat)"

czytamy w komunikacie GUS.-

W przypadku tak zwanych "odwiedzających jednodniowych", czyli osób niekorzystających z zakwaterowania w odwiedzanym miejscu - ich wydatki na terenie Polski w I kwartale 2020 r. wyniosły ok. 6,6 mld zł i były niższe o ok. 14 proc. niż przed rokiem.

Szacunki GUS dotyczą osób, których wyjazd nie przekroczył roku, a podróż była odbywana w dowolnym głównym celu (służbowym, spędzenia wolnego czasu lub innym prywatnym), innym niż w celu zatrudnienia. W badaniach podróży, oprócz pobytu w turystycznych obiektach noclegowych, uwzględniane są także nieodpłatne miejsca zakwaterowania (np. u rodziny).

Branża turystyczna z ogromnymi problemami

Zamknięcie granic sprawiło, że polska turystyka znalazła się w bezprecedensowym kryzysie, a mówimy o branży, która - według różnych wyliczeń - daje zatrudnienie od 0,7 do 1 mln osób.

Według naszych szacunków przy całkowitym braku przychodów większość przedsiębiorstw turystycznych będzie w stanie utrzymać płynność zaledwie przez miesiąc.

- mówiła niedawno Małgorzata Anisimowicz, prezes spółki PMR Restrukturyzacje. Na początku kwietnia Jadwiga Emilewicz zapowiedziała program 1000 plus dla branży turystycznej.

"Pracujemy z Polską Organizacją Turystyczną nad programem 1000 plus w postaci bonów o wartości 1000 zł, które klienci firm turystycznych będą mogli wydać na wycieczkę czy inne wydarzenie związane z turystyką – tłumaczyła wicepremierka i ministra rozwoju.

Voucher dla klienta dotyczy również przedsiębiorcy prowadzącego działalność związaną z organizacją wystaw i kongresów lub działalnością kulturalną, rozrywkową, rekreacyjną i sportową albo organizującego wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe, działalność hotelarską czy rolnika świadczącego usługi hotelarskie

- doprecyzował później resort rozwoju w komunikacie.

Więcej o: