Emerytury w żółtych strefach. ZUS o wypłacie świadczeń przez listonoszy

Wprowadzenie od soboty żółtych stref w całym kraju, z wyjątkiem powiatów i miast objętych czerwonymi strefami powoduje, że w dalszym ciągu niezbędne jest opracowanie skutecznego planu działania między innymi w urzędach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracuje nad tym, aby ograniczyć kontakt listonoszy ze świadczeniobiorcami.

Od soboty cała Polska, poza 32 powiatami i sześcioma miastami, będzie objęta żółtymi strefami. W dobie napiętej sytuacji epidemiologicznej seniorzy są najbardziej narażoną grupą osób, wobec których środki bezpieczeństwa muszą być podwójnie nasilone.

"Będziemy całkiem nowoczesną instytucją". Prezes ZUS mówi o zmianach w urzędzie

Prezes ZUS Gertruda Uścińska była gościem w programie "Money. To się liczy". Przyznała, że w okresie "COVID-owym" usprawniony został proces obsługi klientów. - Zrobiliśmy to w taki sposób, żeby zminimalizować konieczność osobistych wizyt na salach obsługi klientów - mówiła.

W dalszej części wypowiedzi Uścińska opisała nowości, jakie wprowadzono w celu ograniczenia wizyt. - Jest dostęp do informacji o swojej sytuacji i stanie swojego konta, o stanie świadczeń poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej, wprowadziliśmy możliwość umawiania się na wizyty przez platformę usług elektronicznych, pracujemy w tej chwili nad wizytami online, a więc będziemy całkiem nowoczesną z tego punktu widzenia instytucją, aby niektóre sprawy można było załatwić online - wyjaśniła.

Co z wypłatą świadczeń przez listonosza? "Jest nad czym pracować"

Sporo wskazuje na to, że w najbliższym okresie ZUS podejmie wszelkie kroki, aby ograniczyć pracę listonosza w zakresie przekazywania świadczeń. - Ponowiliśmy już kilka tygodni temu projekt ustawy o ubankowieniu. Liczymy na to, że to dalsze zachęcanie, aby środki z tytułu należnych świadczeń były przekazywane na rachunek bankowy pomoże w unikaniu negatywnych skutków kontaktu fizycznego - powiedziała Uścińska.

Obecnie ponad 1/4 wszystkich świadczeniobiorców otrzymuje należne świadczenia tradycyjną drogą. - W tej chwili 73 proc. świadczeń, które wypłaca ZUS jest przekazywanych na rachunek bankowy, a więc całkiem sporo idzie jeszcze w gotówce. Jest nad czym pracować - dodała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz wideo Cała Polska w żółtej strefie. Rząd ogłasza powrót niektórych obostrzeń
Więcej o: