Nowe obostrzenia w gastronomii. Zamykają się restauracje, kawiarnie i bary

W piątek o godz. 11 odbyła się konferencja Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w sprawie nowych obostrzeń. Restrykcje dotknęły także branżę gastronomiczną. Możliwa będzie wyłącznie sprzedaż dań na wynos.

- Niestety sytuacja nadal jest niedobra i dynamiczna - przyznał premier na początku piątkowej konferencji. - Liczba zgonów również jest wysoka, dlatego nasze działania muszą być zdecydowane - podkreślał Mateusz Morawiecki.

Cała Polska od soboty staje się strefą czerwoną. Od 24 października w życie wchodzi również zakaz prowadzenia działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych. Restauracje, puby i kawiarnie będą mogły jedynie przygotowywać dania na zamówienia. Obostrzenie zostaje wprowadzone na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia go w przypadku niezmniejszającej się liczby zakażeń koronawirusem.

- Pomieszczenia gastronomiczne to miejsca, gdzie spotyka się dużo osób na małej powierzchni. Są słabo wietrzone, a wewnątrz klienci nie noszą maseczek - przyznał Morawiecki.

Rząd zapowiada rekompensaty dla branży gastronomicznej 

Mateusz Morawiecki został zapytany przez dziennikarzy o plan odszkodowań dla branży gastronomicznej. Premier przyznał, że program rekompensat będzie realizowany. - Branża gastronomiczna zostanie dotknięta najmocniej obostrzeniami. W bardzo krótkim czasie, liczonym w godzinach i dniach, zaprezentujemy program wsparcia dla tej branży - zapowiedział Morawiecki.

Szef rządu podał także konkretne formy wsparcia dla pogrążonej w kryzysie branży gastronomicznej. - Z jednej strony będą to zwolnienia ze składek ZUS albo postojowe. A z drugiej strony na wniosek przedsiębiorców będziemy proponowali długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzacje w firmach, wspierające prowadzenie działalności gospodarczej - wyliczał premier.

Nowe obostrzenia w gastronomii

Potwierdziły się zatem wcześniejsze doniesienia dotyczące obostrzeń, o których informowaliśmy w Gazeta.pl.

"Rząd zamyka gastronomię. Od poniedziałku zamknięta będzie działalność stacjonarna gastronomii. Zamknięte będą puby i restauracje. Dozwolona będzie tylko sprzedaż na wynos. Obostrzenia zostaną ogłoszone na jutrzejszej konferencji prasowej premiera" - nieoficjalnie informował na Twitterze.

Zobacz wideo "Odnoszę wrażenie, że decydenci obudzili się w ostatnich dniach"

Tę informację potwierdzał wcześniej również Krzysztof Skowroński, dziennikarz Radia Wnet i szef Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. "Wszystkie restauracje, bary i puby będą w Polsce zamknięte. Obostrzenie będzie obowiązywać od soboty lub poniedziałku. Jutro rząd podejmie decyzje w tej sprawie. Możliwe będzie zamawianie jedzenia na wynos lub z dostawa do domu. Wiadomość nieoficjalna" - pisał.

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem

Zgodnie z najnowszym raportem Ministerstwa Zdrowia w piątek mamy 13 632 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (2075), małopolskiego (1554), śląskiego (1305), kujawsko-pomorskiego (1207), wielkopolskiego (1050), podkarpackiego (852), łódzkiego (800), lubelskiego (743), pomorskiego (741), dolnośląskiego (667), świętokrzyskiego (639), zachodniopomorskiego (558), lubuskiego (449), opolskiego (401), warmińsko-mazurskiego (365), podlaskiego (226).

Z powodu COVID-19 zmarło 16 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 osób.

Więcej o: