Koronawirus. Wielka Brytania szykuje się na lockdown. Johnson ma ogłosić decyzję w poniedziałek

Kolejny kraj może wprowadzić lockdown. Wielka Brytania rozważą ogólnokrajowe obostrzenia. Decyzja ma zostać ogłoszona w poniedziałek, a lockdown ma potrwać do początku grudnia.

Druga fala pandemii koronawirusa uderzyła na całym świecie. W Wielkiej Brytanii dzienna liczba zachorowań jest zbliżona do tej w Polsce i wczoraj wyniosła ponad 24,4 tys. W naszym kraju wykonuje się w ciągu doby jednak ledwie 80 tys. testów, w porównaniu do 350 tys. na Wyspach. Dzienna liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii wzrosła o 12 proc. ponadto na COVID-19 zmarły 274 osoby. W związku z tym premier Boris Johnson rozważa wprowadzenie radykalnych kroków. 

Wielka Brytania szykuje się na lockdown. Decyzja w poniedziałek

Jak podaje "The Times", w Wielkiej Brytanii rozważane jest wprowadzenie obostrzeń 4 poziomu na szczeblu regionalnym, w zależności od sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych miejscach. Premier Boris Johnson skłania się jednak do wprowadzenia ogólnopaństwowych obostrzeń. Premier jest już po rozmowach z ekspertami, ale wciąż nie podjęto decyzji. Ta ma zostać ogłoszona w poniedziałek 2 listopada. Jeśli Wielka Brytania wprowadzi lockdown to od wtorku w kraju zostanie zamknięte wszystko oprócz niezbędnych sklepów oraz edukacji, w tym żłobków, szkół i uniwersytetów. 

Starszy naukowy doradca rządu powiedział, że dwutygodniowa zamrożenie kraju nie będzie wystarczające, by przywrócić dzienną liczbę zakażeń do poziomu, którym można zarządzać. Toteż nadchodzący w Wielkiej Brytanii lockdown ma trwać przez niemal miesiąc, do 1 grudnia. 

Zobacz wideo Morawiecki apeluje o pracę zdalną. "Musimy zerwać łańcuch zakażeń"

Kolejne kraje w Europie wprowadzają lockdown

Na ponowny lockdown zdecydowało się już kilka innych europejskich państw. Zamrożenie na poziomie krajowym wprowadziły Irlandia oraz Francja.W Belgii oraz Hiszpanii jest częściowy lockdown, a w Niemczech lokalny. 

Więcej o: