Koronawirus. Praca zdalna w urzędach od wtorku. Nowe upoważnienia dla kierowników

W miniony piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przejście administracji publicznej na pracę zdalną. W poniedziałek wiemy już na pewno, że urzędów nie będziemy mogli odwiedzać osobiście od 3 listopada.

Liczba zakażeń w zeszłym tygodniu z dnia na dzień rosła. Dopiero w niedzielę trend się odwrócił. W poniedziałek natomiast zanotowano 15 578 nowych zakażeń koronawirusem.

Zobacz wideo Morawiecki apeluje o pracę zdalną. "Musimy zerwać łańcuch zakażeń"

Nowe obostrzenia rządu

Rząd nie decyduje się jeszcze na drastyczne kroki, mimo że coraz większa liczba europejskich państw ogłasza lockdown. W miniony piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił tylko dwa nowe obostrzenia. Jedno dotyczyło zamknięcia cmentarzy na trzy dni w okresie Wszystkich Świętych oraz Zaduszek. Drugą decyzją władzy było przejście na pracę zdalną administracji publicznej. Premier nie podał jednak, kiedy pojawi się i zacznie obowiązywać nowe prawo. To ustalono na spotkaniu konsultacyjnym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z prezesem Rady Ministrów w sobotę. Wcześniej na konferencji premier apelował też, by na pracę zdalną przeszły wszystkie przedsiębiorstwa, w których jest to możliwe. 

Koronawirus. Zdjęcie ilustracyjneGrzesiowski: Liczba zakażeń poszybuje w górę przez nową def. COVID-19

Praca zdalna w urzędach od wtorku 3 listopada

Na posiedzeniu komisji konsultacyjnej postanowiono, że rozporządzenie dotyczące administracji publicznej wejdzie w życie dzień po poniedziałkowym ogłoszeniu rozporządzenia. Oznacza to, że drzwi większości urzędów zamknięte będą od wtorku 3 listopada, a większość spraw będzie trzeba załatwiać telefonicznie lub przez internet

Koronawirus. Na Mazowszu zostały już tylko dwa wolne respiratory (zdjęcie ilustracyjne)Zmiana w finansowaniu szpitali za pacjentów z COVID-19

Pewną dowolność w organizacji pracy zostawiono kierownikom, których pracownicy zajmują się ważnymi sprawami z zakresu pomocy obywatelom.

(...)rozporządzenie zasadniczo wprowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych, jednak upoważni kierowników urzędów i jednostek do ustalenia szczególnych rozwiązań organizacyjnych w sprawach pomocy obywatelom, ich bieżącej, egzystencjalnej obsługi w zakresie podstawowych usług publicznych oraz innych ważnych spraw, których załatwienie w sposób zdalny nie jest możliwe

- czytamy w komunikacie z posiedzenia komisji. Dowiadujemy się także, że obie strony zwróciły uwagę na konieczność utrzymania aktywności gospodarczej, czyli rejestrację nowych podmiotów, a także inwestycyjnej, czyli np. przetargi i pozwolenia na budowę. Na koniec podkreślono, że inne zgłoszone przez samorządowców problemy i postulaty zostaną rozpatrzone w trakcie prac nad projektem kolejnego rozporządzenia, które będzie przedstawione do zaopiniowania w najbliższych dniach.

Więcej o: