Koronawirus. Kolejny wzrost liczby zajętych łóżek i respiratorów [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem, a wraz z nią liczba zajętych łóżek i respiratorów przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Jak wygląda obecna sytuacja w kraju? Prezentujemy najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia.

Łóżka i respiratory dla pacjentów z COVID-19. Ile ich jest? 

Codzienny raport o koronawirusie został opublikowany na Twitterze Ministerstwa Zdrowia. Resort Adama Niedzielskiego informuje, że w Polsce dostępnych jest 27 143 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19, z czego 18 654 jest zajętych. To o 494 więcej niż poprzedniej doby. Ze statystyk MZ wynika, że wolnych jest 31,28 proc. łóżek przeznaczonych dla osób zakażonych koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia informuje także o bazie respiratorowej. Z codziennego raportu dowiadujemy się, że w polskich szpitalach jest 2094 respiratorów dla chorych na COVID-19, a 1625 z nich jest zajętych (to o 75 więcej niż dnia poprzedniego). Oznacza to, że 22,4 proc. respiratorów wciąż pozostaje do dyspozycji lekarzy.

Andrzej Duda podpisał ustawę covidowąPensje medyków wzrosną dwukrotnie. Andrzej Duda podpisał ustawę covidową

Minister zdrowia mówił o "ukrywaniu łóżek". Rząd skieruje do szpitali żołnierzy

Podczas konferencji prasowej 3 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o "ukrywaniu łóżek" przez dyrektorów szpitali. Prezentując nową strategię walki z koronawirusem, zapowiedział, że w placówkach medycznych pojawią się żołnierze. 

- Mamy do czynienia często z pewnym niezrozumiałym ukrywaniem tych łóżek, które faktycznie są dostępne, a niekoniecznie dyrektor czy kierujący jednostką chce tego pacjenta przyjmować. Dlatego będziemy chcieli zastosować rozwiązanie bardziej obiektywne i poprosimy wojsko o wsparcie w zakresie administrowania tą informacją. Będziemy się tu zwracali do ministra [Mariusza - red.] Błaszczaka, żeby do każdego szpitala została skierowana osoba - czyli żołnierz, który będzie odpowiadał za aktualizowanie tego systemu - zapowiedział Niedzielski. 

Zobacz wideo Łóżka covidowe są "ukrywane"? Rząd przejmuje kontrolę. Do wszystkich szpitali mają zostać wydelegowani żołnierze