Koronawirus. Kolejny wzrost liczby zajętych łóżek i respiratorów [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem, a wraz z nią liczba zajętych łóżek i respiratorów przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Jak wygląda obecna sytuacja w kraju? Prezentujemy najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia.

Łóżka i respiratory dla pacjentów z COVID-19. Ile ich jest? 

Codzienny raport o koronawirusie został opublikowany na Twitterze Ministerstwa Zdrowia. Resort Adama Niedzielskiego informuje, że w Polsce dostępnych jest 27 143 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19, z czego 18 654 jest zajętych. To o 494 więcej niż poprzedniej doby. Ze statystyk MZ wynika, że wolnych jest 31,28 proc. łóżek przeznaczonych dla osób zakażonych koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia informuje także o bazie respiratorowej. Z codziennego raportu dowiadujemy się, że w polskich szpitalach jest 2094 respiratorów dla chorych na COVID-19, a 1625 z nich jest zajętych (to o 75 więcej niż dnia poprzedniego). Oznacza to, że 22,4 proc. respiratorów wciąż pozostaje do dyspozycji lekarzy.

Minister zdrowia mówił o "ukrywaniu łóżek". Rząd skieruje do szpitali żołnierzy

Podczas konferencji prasowej 3 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o "ukrywaniu łóżek" przez dyrektorów szpitali. Prezentując nową strategię walki z koronawirusem, zapowiedział, że w placówkach medycznych pojawią się żołnierze

- Mamy do czynienia często z pewnym niezrozumiałym ukrywaniem tych łóżek, które faktycznie są dostępne, a niekoniecznie dyrektor czy kierujący jednostką chce tego pacjenta przyjmować. Dlatego będziemy chcieli zastosować rozwiązanie bardziej obiektywne i poprosimy wojsko o wsparcie w zakresie administrowania tą informacją. Będziemy się tu zwracali do ministra [Mariusza - red.] Błaszczaka, żeby do każdego szpitala została skierowana osoba - czyli żołnierz, który będzie odpowiadał za aktualizowanie tego systemu - zapowiedział Niedzielski. 

Zobacz wideo Łóżka covidowe są "ukrywane"? Rząd przejmuje kontrolę. Do wszystkich szpitali mają zostać wydelegowani żołnierze
Więcej o: