Ulgi dla ozdrowieńców, którzy oddadzą osocze. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zakładający, że ozdrowieńcy, którzy oddadzą krew lub osocze, otrzymają ulgi.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek 8 grudnia nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Zobacz wideo Fundusz Odbudowy nie dla Polski? „W 10 lat wygenerowałby 625 miliardów dodatkowego PKB”

Ulgi dla ozdrowieńców. Na co będą mogli liczyć? 

Rząd zdecydował się wprowadzić rozwiązania mające na celu zachęcić ozdrowieńców do oddawania osocza. Jest ono niezbędne w terapiach leczenia chorych na COVID-19, gdyż pomaga w łagodzeniu objawów choroby. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że "wprowadzono udogodnienia dla tzw. ozdrowieńców, którzy zdecydowali się oddać krew lub osocze, aby leczyć innych zakażonych na COVID-19. Chodzi o ulgi w transporcie kolejowym i autobusowym".

Przypominamy, że osoby oddające krew i osocze mogą liczyć na ulgę podatkową. Ministerstwo Finansów poinformowało, że ci, którzy będą chcieli skorzystać z ulgi na darowizny, mogą odpisać maksymalnie 6 proc. dochodów. 

Na razie nie wiadomo, jakie szczepionki na COVID-19 trafią do PolskiKoronawirus. Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 otrzymają specjalne zaświadczenie

Jeszcze pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki informował podczas konferencji prasowej, że poza ulgami w komunikacji osoby, które oddadzą osocze, mogą liczyć na dwa dni wolnego oraz pakiet konsultacji medycznych. Okazało się jednak, że premier wprowadził w błąd ozdrowieńców, gdyż w tamtym czasie takich przepisów nie było

Rząd przyjął także mechanizmy wsparcia dla kolejnych grup przedsiębiorców 

Poza ulgami dla ozdrowieńców nowelizacja ustawy umożliwia przekazanie wsparcia finansowego dla przewoźników autobusowych w celu umożliwienia im dalszej działalności. Zgodnie z nowelą na ułatwienia mogą także podmioty działające w branży lotniczej przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. "Branża kinematograficzna będzie mogła otrzymać wsparcie w wysokości 120 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19" - poinformowało również CIR.  

Adam NiedzielskiKoronawirus. Rząd przedstawił, jak zachęci Polaków do masowych szczepień

Więcej o: