Ulgi dla ozdrowieńców, którzy oddadzą osocze. Rząd przyjął projekt ustawy
Rada Ministrów przyjęła we wtorek 8 grudnia nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Ulgi dla ozdrowieńców. Na co będą mogli liczyć?
Rząd zdecydował się wprowadzić rozwiązania mające na celu zachęcić ozdrowieńców do oddawania osocza. Jest ono niezbędne w terapiach leczenia chorych na COVID-19, gdyż pomaga w łagodzeniu objawów choroby. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że "wprowadzono udogodnienia dla tzw. ozdrowieńców, którzy zdecydowali się oddać krew lub osocze, aby leczyć innych zakażonych na COVID-19. Chodzi o ulgi w transporcie kolejowym i autobusowym".
Przypominamy, że osoby oddające krew i osocze mogą liczyć na ulgę podatkową. Ministerstwo Finansów poinformowało, że ci, którzy będą chcieli skorzystać z ulgi na darowizny, mogą odpisać maksymalnie 6 proc. dochodów.
Jeszcze pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki informował podczas konferencji prasowej, że poza ulgami w komunikacji osoby, które oddadzą osocze, mogą liczyć na dwa dni wolnego oraz pakiet konsultacji medycznych. Okazało się jednak, że premier wprowadził w błąd ozdrowieńców, gdyż w tamtym czasie takich przepisów nie było.
Rząd przyjął także mechanizmy wsparcia dla kolejnych grup przedsiębiorców
Poza ulgami dla ozdrowieńców nowelizacja ustawy umożliwia przekazanie wsparcia finansowego dla przewoźników autobusowych w celu umożliwienia im dalszej działalności. Zgodnie z nowelą na ułatwienia mogą także podmioty działające w branży lotniczej przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. "Branża kinematograficzna będzie mogła otrzymać wsparcie w wysokości 120 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19" - poinformowało również CIR.
-
Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
-
Polacy zapłacą za kryzys, odkręcając kurki? Gaz droższy nawet o 100 proc. A później szok elektryczny
-
Lidl, Aldi i nie tylko. Niemcy rzucili się do sklepów po domowe testy na koronawirusa. Ogromny popyt
-
NASA opracowuje elektryczny samolot X-57. Kiedy podniebne elektryki będą codziennością?
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
- Brzozów. Dwa wilki, które miały zbliżyć się do pilarzy, zostały odstrzelone
- Światowa Organizacja Zdrowia odrzuca planowane unijne paszporty szczepień
- Czy będzie waloryzacja świadczenia 500+? Wiceminister Stanisław Szwed komentuje
- Chcesz rozliczyć online PIT-36 lub PIT-36L? Trochę poczekasz. Ministerstwo przeprasza 3 mln podatników
- Dlaczego płyta CD-Audio mieści 74 minuty muzyki? Legenda głosi, że to sprawka Beethovena