Litwa również decyduje się na twardy lockdown. Zamknięte sklepy i ograniczenia w przemieszczaniu

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną Litwa wprowadza nowe obostrzenia. Od środy 16 grudnia do 31 stycznia zamkniętych będzie większość sklepów, do minimum ograniczona zostanie możliwość poruszania się.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wśród krajów europejskich Litwa zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby zakażeń koronawirusem w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, a pod względem przypadków śmiertelnych wśród osób zakażonych - jest na 13. pozycji.

Średnia infekcji na Litwie w sobotę wyniosła 1146,7 przypadków na 100 tys. mieszkańców, co przewyższa wskaźniki Luksemburga, który dotychczas przodował pod tym względem.

Zobacz wideo Rząd przedstawił szczegóły logistyczne dotyczące szczepień na koronawirusa

Litwa przedłuża narodową kwarantannę. Wprowadzono także dodatkowe obostrzenia 

Od środy do 31 stycznia na Litwie mają być czynne tylko sklepy spożywcze, apteki i sklepy z artykułami medycznymi. Do 3 stycznia ograniczona będzie możliwość wychodzenia z domu, a poza teren rejonu zamieszkania można będzie wyjechać tylko do pracy, na pogrzeb i w celach medycznych. Za wyjątkiem nagłych przypadków spotykać się można będzie tylko z osobami z jednego gospodarstwa domowego.

Angela Merkel Twardy lockdown w Niemczech. Zamknięte sklepy, ograniczenia dot. świąt

Wszystkie placówki edukacyjne będą pracować zdalnie. Jedynie przedszkola będą musiały przyjmować dzieci, jeśli ich rodzice nie mają możliwości pracy zdalnej.

Kwarantannę na Litwie wprowadzono 7 listopada i miała początkowo obowiązywać do 17 grudnia. Następnie została wydłużona do 31 grudnia. Dotychczas czynne były wszystkie sklepy, które musiały jednak przestrzegać odpowiednich wytycznych sanitarnych. Zajęcia przedszkolne i w szkołach podstawowych odbywały się na miejscu.

Michał Dworczyk Dworczyk: 3,4 mln szczepień miesięcznie to minimalna wydolność

Koronawirus na Litwie. Łącznie ponad 1200 zmarłych od początku pandemii

W ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano 2 849 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzono kolejnych 24 zgonów. Od początku epidemii na Litwie zarejestrowano 93 101 przypadków koronawirusa. Obecnie choruje 52 994 osób. Dotychczas z powodu Covid-19 zmarło 815 chorych, a z powodu chorób współistniejących - kolejnych 400.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: