Nowe obostrzenia. Rząd wprowadza kwarantannę dla osób przyjeżdżających do Polski

Rząd ogłosił, że od 28 grudnia w Polsce zostanie wprowadzona trzytygodniowa narodowa kwarantanna. Wśród nowych obostrzeń sanitarnych znajduje się obowiązek przejścia przez kwarantannę dla osób wjeżdżających do Polski. Ile potrwa? Kogo dokładnie obejmie?

Podczas czwartkowej (17 grudnia) konferencji prasowej poinformowano nie tylko o przedłużeniu obowiązywania obecnych obostrzeń sanitarnych, ale również o wprowadzeniu nowych restrykcji dotyczących m.in. handlu oraz działalności hoteli i stoków narciarskich. - Dziś ogłaszamy regulacje, które zaczną obowiązywać od 28 grudnia. To znaczy, że mamy 13 dni, czyli blisko dwa tygodnie do tego momentu - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe obostrzenia. Od 28 grudnia 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski

Obowiązkowa kwarantanna będzie obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia. Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia, obowiązek izolacji obejmie wszystkie osoby, które w tym czasie przyjadą do Polski z zagranicy transportem zorganizowanym, czyli na przykład autokarem, busem bądź samolotem. Osoby przyjeżdżające do Polski będą musiały spędzić na obowiązkowej kwarantannie 10 dni.

Adam NiedzielskiKoronawirus. Nowe obostrzenia dot. stoków narciarskich i hoteli

Nowe obostrzenia. Restrykcje obejmą również hotele i stoki narciarskie

Adam Niedzielski ogłosił, że dodatkowe ograniczenia dotkną również branżę hotelarską. Minister zaznaczył, że od 28 grudnia hotele będą zamknięte również dla osób podróżujących służbowo. W ramach wyjątków z hoteli będą mogli korzystać: medycy, pacjenci szpitali specjalistycznych oraz ośrodków COS i pracownicy służb mundurowych. Restrykcje w branży hotelarskiej nie obejmą hoteli pracowniczych, które będą mogły kontynuować swoją działalność.

Hotel (zdjęcie ilustracyjne)Rząd chce wprowadzić nowe obostrzenia. Hotelarze zapowiadają pozwy

Adam Niedzielski tłumaczył, że decyzja o zamknięciu hoteli związana jest "z tym, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy w internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie Świąt i ferii".

Zamknięte zostaną również stoki narciarskie, które w okresie świąteczno-noworocznym są zazwyczaj oblegane przez turystów. Według ministra zdrowia nowo wprowadzone obostrzenia mają ograniczyć mobilność Polaków i zatrzymać ewentualną trzecią falę pandemii koronawirusa. - Jeżeli ta trzecia fala, to ryzyko zmaterializuje się, to możemy być pewni, że niestety nasz system opieki zdrowotnej nie będzie wydolny, żeby obsłużyć wszystkich pacjentów - ostrzegał minister.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał system zachęt? Na co mogą liczyć osoby, które się zaszczepią?
Więcej o: