Dzienna liczba szczepień w Polsce. Według stanu na 10:30 w Małopolsce zaszczepiono jedną osobę

Na oficjalnej stronie internetowej rządu publikowany jest raport szczepień przeciwko COVID-19. Jak wynika z danych z 25 stycznia, w poniedziałek rano w Małopolsce zaszczepiła się tylko jedna osoba.

Zgodnie z raportem, dzienna liczba szczepień w poniedziałek 25 stycznia 2021 r. (o godz. 10:30) wyniosła 4840. Najwięcej - 1160 dawek podano pacjentom w woj. mazowieckim. Ponad tysiąc szczepionek na koronawirusa zostało zaaplikowanych także w woj. śląskim (1144). Na końcu listy znalazły się natomiast województwa: dolnośląskie (32), warmińsko-mazurskie (29) oraz małopolskie, gdzie w poniedziałek zaszczepiono tylko jedną osobę.

Liczba wykonanych do tej pory szczepień w Polsce wyniosła 707 474. Stan magazynu - w tym dawki na II szczepienie i w trakcie realizacji to 43 485 szczepionek. 

Aktualizacja: W poniedziałek wieczorem 25 stycznia dzienna statystyka szczepień uległa znaczącej poprawie. Niedzielski: W poniedziałek zostało zaszczepionych 65 tys. osób. Rekordowy wynik

W poniedziałek 25 stycznia ruszyły szczepienia seniorów 

W poniedziałek zaczęły się szczepienia przeciw COVID-19 osób powyżej 70. roku życia (urodzonych w 1951 roku lub wcześniej).

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk informował, że do godz. 12 szczepionki miały trafić łącznie do 5 873 punktów szczepień, które będą prowadziły szczepienia populacyjne. - W poniedziałek rozpoczęły się szczepienia seniorów w 2793 placówkach - mówił szef KPRM.

Pandemia koronawirusa. Szczepionka przeciw COVID-19 firm Pfizer-BioNtechDworczyk: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu

W tym tygodniu w ramach szczepień populacyjnych zaplanowano 206 969 szczepień.

Ograniczona dostępność szczepionek 

Firmy Pfizer i BioNTEch poinformowały w ubiegłym tygodniu, że musiały spowolnić dostawy z powodu modernizacji jednej z fabryk, by w przyszłości zwiększyć produkcję szczepionek.

Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział, że Unia w sposób zdecydowany będzie domagać się przestrzegania umów i oczekuje też większej przejrzystości. - Oczekujemy, że kontrakty, na które zgodziły się firmy farmaceutyczne, zostaną zrealizowane - podkreślił.

Powinniśmy zakasać rękawy i walczyć o przejrzystość w sprawie powodów opóźnień w dostawach. Ale kiedy początkowo firma Pfizer ogłosiła opóźnienia, zareagowaliśmy zdecydowanie, uderzyliśmy pięścią w stół i w rezultacie zamiast kilkutygodniowych opóźnień były tylko zmniejszone dostawy

- stwierdził Charles Michel.

Charles MichelSzef RE chce, by koncerny wywiązały się z umów na dostawy szczepionek

Statystyka szczepień - jaka jest metodologia

Jak poinformowano na oficjalnej stronie internetowej rządu, w prezentowanych danych pomiędzy poszczególnymi dniami publikacji mogą pojawiać się różnice. Wynikają one ze specyfiki procesu szczepień, w którym pojawiają się korekty i anulowania, oraz ciągle doskonalonych reguł biznesowych monitorujących jakość gromadzonych danych. Korekty nie są istotne ze statystycznego punktu widzenia.

Zobacz wideo Czy po zaszczepieniu test na COVID-19 może dać wynik fałszywie dodatni?

Liczba szczepień dotyczy liczby unikalnych pacjentów, dla których w systemie Zdarzeń Medycznych została wypełniona Karta Szczepień. Szczepienie jest ujmowane w statystyce danego dnia - według daty jego wykonania, którą podał pracownik medyczny wykonujący szczepienie.

Wyjaśniono też, że suma szczepień prezentowanych w poszczególnych województwach może nie być równa liczbie szczepień prezentowanych na poziomie Polski. Suma szczepień w poszczególnych powiatach może nie być równa liczbie szczepień w danym województwie. Takie zjawisko jest sukcesywnie niwelowane i jest związane z jakością danych.

Pandemia koronawirusa. Szczepienie przeciw COVID-19. Łódź, Szpital im. Biegańskiego, 18 stycznia 2021Akcja #SzczepimySię. Rząd ostrzega przed fałszywymi profilami na Twitterze

Szczepienie odnoszone jest do powiatu/województwa według adresu placówki, która je wykonała.

Istnieje pewien odsetek pacjentów, którzy nie są identyfikowani poprzez zapisy rejestru PESEL - to cudzoziemcy. Dla osób, które są identyfikowane przez numer paszportu, nie można ustalić płci oraz wieku.

Więcej o: