Majówka pod znakiem inspekcji. Wzmożone kontrole w hotelach, pensjonatach i na granicach

Mimo poluzowania części obostrzeń, podczas majówki wciąż zamknięte będą branże hotelowa i gastronomiczna. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w tym okresie zwiększenie liczby inspekcji. Więcej kontroli będzie też na granicach, nie wprowadzono jednak zmian związanych z ich przekraczaniem.

21 kwietnia rząd ogłosił regionalizację obostrzeń. W 11 województwach od poniedziałku wraca nauka hybrydowa dla klas 1-3 i otwiera się branża beauty, tj. fryzjerzy i salony kosmetyczne. Pełny lockdown obowiązuje wciąż w województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim. Kolejne luzowanie obostrzeń ma rozpocząć się już w maju. 

Zobacz wideo Poluzowania obostrzeń w części województw. Wraca część usług i nauczanie hybrydowe

Hotele i gastronomia na majówkę wciąż zamknięte

Rząd nie zdecydował się poluzować obostrzeń w branży hotelarskiej i gastronomicznej na czas majówki. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że to może nastąpić po długim weekendzie, ale wszystko zależy od sytuacji w kraju. 

Musimy brać pod uwagę to, jak będzie wyglądało dalsze tempo spadku przede wszystkim liczby zakażeń, ale ona spada dosyć dynamicznie. Natomiast chcemy jeszcze przez ten tydzień przyjrzeć się, jak będzie wyglądała dynamika spadku przede wszystkim obłożenia bazy szpitalnej, ale również zgonów

- mówił na środowej konferencji minister zdrowia.

 

Decyzje na temat następnego luzowania obostrzeń mają zostać podjęte na posiedzeniu rządu w kolejną środę, 28 kwietnia. Utrzymano również przepisy dotyczące przekraczania polskiej granicy. Wjeżdżający do kraju ze Strefy Schengen są automatycznie kierowani na kwarantannę. Może z niej zwolnić negatywny test na obecność koronawirusa wykonany nie później niż 48 godzin przed wjazdem na terytorium Polski. Kwarantanny nie muszą przechodzić także ozdrowieńcy i osoby zaszczepione na COVID-19. Obowiązek ten nie jest nałożony również na pracowników transgranicznych czy kierowców zawodowych. 

.Luzowanie w jedenastu województwach. Kilka rząd 'dopchnął kolanem'

Kontrole na majówkę

Niedzielski poinformował, że rząd na długi weekend zaplanował więcej kontroli na granicach, a także w hotelach i pensjonatach. 

Na pewno w związku z okresem wzmożonych wyjazdów będzie zdecydowanie więcej patroli weryfikujących na granicy, czy jest wykonany test i decydujących ewentualnie o kwarantannie

- informował szef resortu zdrowia. I zapowiedział, że wzmożonych kontroli należy się również spodziewać "w różnych ośrodkach, jak hotele i pensjonaty".

Wesele. Zdj. ilustracyjneKiedy powrócą wesela? Semeniuk: Planowanie w kontekście maja nie wydaje się zasadne

Więcej o: