Szansa na szybsze luzowanie obostrzeń? Rzecznik resortu zdrowia: Możliwe pod pewnym warunkiem

- Możliwe jest przyspieszenie pewnych aspektów luzowania obostrzeń - zapowiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Kluczowy jednak jest spadek liczby zakażeń. Jednak siłownie raczej na to liczyć nie mogą.

- Średnio na dobę notujemy 4,1 tys. nowych zakażeń, ostatniej doby mamy spadek o około 20 procent. Jeżeli nadal będziemy szli tym trendem, możliwe jest przyśpieszenie pewnych aspektów luzowania obostrzeń - powiedział w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zobacz wideo Bronisław Komorowski był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (10.05)

Czy możliwe jest luzowanie obostrzeń w branży fitness?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia był pytany w programie Onet Rano, czy możliwe jest przyśpieszenie luzowania obostrzeń epidemicznych i szybsze otwarcie niektórych branż, np. fitness.

Andrusiewicz podkreślił, że wszystko będzie zależało od liczby nowych zakażeń w tym tygodniu. - Dzisiaj jesteśmy na średniej dobowej w granicach 4,1 tys. zakażeń, to już jest bardzo niska średnia. Jeszcze kilka tygodni temu notowaliśmy po 35 tys. zakażeń średnio na dobę - powiedział Andrusiewicz.

Andrusiewicz: Na siłowniach możliwość transmisji wirusa jest największa

Rzecznik resortu zdrowia przekazał, że ostatniej doby zanotowano spadek zakażeń o około 20 proc.

- Jeżeli nadal będziemy szli tym trendem, oczywiście możliwe jest przyśpieszenie pewnych aspektów luzowania. Nie byłbym pewien, czy akurat będzie to dotyczyło branży fitness, więc nie chciałbym obiecywać - powiedział Andrusiewicz.

Zaznaczył, że kontakty na salach fitness czy na siłowniach są bliskie i możliwość transmisji wirusa jest największa.

- Ale na pewno zastanawiamy się nad tym, czy możliwe jest poprzesuwanie niektórych terminów luzowania obostrzeń - dodał Andrusiewicz. 

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: