Koronawirus. UE podejmuje działania, aby ponownie wprowadzić ograniczenia w podróżach m.in. z USA

Unia Europejska rozpoczęła w piątek procedurę usunięcia Stanów Zjednoczonych z listy krajów, których obywatele mogą podróżować do wspólnoty 27 państw bez dodatkowych ograniczeń związanych z COVID-19 - poinformowali dyplomaci agencję Reutera.

Jeden z dyplomatów przekazał agencji, że inne kraje, które zostaną usunięte z listy bezpiecznych podróży, to Kosowo, Izrael, Czarnogóra, Liban i Macedonia Północna.

Decyzja w sprawie nowych ograniczeń w podróżowaniu do Unii Europejskiej dla cudzoziemców stałaby się ostateczna w poniedziałek, jeśli żaden kraj Unii Europejskiej nie sprzeciwi się jej - dodały źródła.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Tymczasowe ograniczenia w podróżowaniu do Unii Europejskiej

Obecnie inne niż niezbędne podróże do Unii Europejskiej z wielu państw trzecich podlegają tymczasowym ograniczeniom. Unii Europejskiej opracowała listę państw, wobec których ograniczenia te wolno znieść. Listę aktualizuje się co dwa tygodnie, uwzględniając postęp kampanii szczepiennych oraz rozwój sytuacji epidemicznej na całym świecie.

Lista ta jest rekomendacją, bo decyzje w sprawie obostrzeń podejmują ostatecznie same państwa członkowskie. 

Anglia. Zaszczepieni w UE i USA zwolnieni z kwarantanny

Od poniedziałku osoby, które w Unii Europejskiej lub USA zostały w pełni zaszczepione przeciw COVID-19, po przyjeździe do Anglii z krajów z tzw. żółtej listy nie będą musiały odbywać kwarantanny - ogłosił w środę brytyjski rząd.

Anglia zmienia zasady wjazdu (zdjęcie ilustracyjne)Anglia. Zaszczepieni w UE i USA zwolnieni z kwarantanny. Rząd potwierdza

Obecnie - od 19 lipca - z obowiązku kwarantanny po przyjeździe z krajów z żółtej listy zwolnione są tylko osoby, które zostały w pełni zaszczepione w ramach brytyjskiego programu szczepień, przy czym nie dotyczy to przyjazdów z Francji, gdzie nawet zaszczepienie nie zwalnia z tego wymogu.

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: