Powrót do ferii w różnych terminach? Czarnek: Korzystne dla dzieci, rodziców i branży turystycznej

- Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie rozwijała się tak jak dzisiaj, to przewidujemy, że wrócimy do ferii w różnych terminach dla różnych województw. To korzystne dla dzieci, rodziców i branży turystycznej - powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz wideo Bez lockdownu, bez systemów hybrydowych, bez obowiązkowych szczepień. Duda o początku roku szkolnego

Szef MEiN, mówiąc w Polskim Radiu 24 o powrocie dzieci do nauczania stacjonarnego, podkreślił, że sytuacja z czwartą falą zakażeń w państwach zachodnich pokazuje, iż nie trzeba zamykać i przerywać kontaktów społecznych.

- Sytuacja, którą mamy podczas czwartej fali na Zachodzie pokazuje, że liczba hospitalizacji ze względu na szczepienia i odporność, którą nabyliśmy po chorobie, nie powoduje konieczności zamykania i przerywania kontaktów społecznych - ocenił Czarnek.

Ferie zimowe w różnych terminach?

Odnosząc się do terminu ferii zimowych dla uczniów, powiedział, że "jeżeli sytuacja epidemiczna będzie rozwijała się tak, jak dzisiaj, przewidujemy, że wrócimy do ferii w różnych terminach dla różnych województw". W opinii ministra edukacji to "korzystne dla dzieci i rodziców, ale także dla branży turystycznej".

Czarnek, pytany o początek roku akademickiego, zaznaczył, że studenci wracają do wspólnoty akademickiej. - Uchyliłem rozporządzenie, które ograniczało naukę stacjonarną w uczelniach i wracamy do trybu stacjonarnego - powiedział.

Minister edukacji i nauki zapowiedział także, że w najbliższym czasie zostanie opublikowana nowa lista punktowanych czasopism naukowych.

- Dajemy większą możliwość wykazania się w publikowaniu wyników badań naukowych, co ma znaczenia podczas ewaluacji - podkreślił Czarnek. (PAP)

ipa/ joz/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: