Słowacja. Najwięcej pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa od maja 2021 r.

Na Słowacji odnotowano 519 pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa, poinformował resort zdrowia. To najwyższy dzienny przyrost od maja br. Nie odnotowano wzrostu liczby pacjentów w szpitalach, w których jest 175 osób.

W piątek wypisano cztery osoby, ale niewykluczone, że sytuacja w szpitalach wynika z faktu, że przed weekendem zazwyczaj więcej osób wychodzi do domów.

Na oddziale intensywnej terapii jest 23 pacjentów, z czego 14 jest podłączanych do aparatury wspomagającej oddychanie. Rzeczniczka ministerstwa zdrowia Zuzana Eliasova poinformowała, że wśród pacjentów 13 proc. było zaszczepionych.

Zobacz wideo Jak czwarta fala może uderzyć w polską gospodarkę?

Najgorsza sytuacja na wschodzie Słowacji

Najgorsza sytuacja epidemiczna jest na wschodzie Słowacji, między innymi w rejonie Koszyc, gdzie we wtorek będzie papież Franciszek. Niektóre placówki służby zdrowia wprowadzają zakaz odwiedzin.

Minister zdrowia Vladimir Lengvarsky zakłada, że największy nacisk na szpitale będzie na przełomie września i października. Zdaniem epidemiolog, która należy do grona ekspertów rządu Aleny Koszczalovej za dwa, trzy tygodnie liczby pozytywnych testów mogą być liczone w tysiącach. Dwa tygodnie później należy się spodziewać wzrostu liczby przyjęć do szpitali.

Loteria szczepionkowa na Słowacji (zdjęcie ilustracyjne)Loteria szczepionkowa na Słowacji. Mogła wygrać 400 tys. euro. Nie zdążyła podać hasła

Węgry: liczba nowych ofiar śmiertelnych pandemii najwyższa od prawie 3 miesięcy

Koronawirus daje też o sobie znać na Węgrzech. Liczba nowych ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrosła do poziomu najwyższego od prawie 3 miesięcy: w ciągu ostatniej doby stwierdzono 6 nowych zgonów - wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Po raz ostatni więcej ofiar śmiertelnych (9) w ciągu jednej doby było 21 czerwca.

.Węgrzy już podnieśli stopy. O tyle wzrośnie rata, jeśli to samo zrobi RPP

Także w zestawieniu tygodniowym od poniedziałku zmarło już na COVID-19 więcej osób (25) niż w tygodniu od 28 czerwca do 4 lipca, kiedy ofiar śmiertelnych było 12.

Rośnie liczba chorych na Węgrzech

Rośnie również liczba nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby wykryto 323 nowe przypadki. Liczba chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji zwiększyła się do 220 osób, przy czym 30 wymaga pomocy respiratora przy oddychaniu.

Do tej pory na Węgrzech zmarło 30 086 osób, które były zakażone koronawirusem.

Viktor OrbanWęgry. Fundusz Odbudowy wstrzymany. KE ma zastrzeżenia dot. m.in. sądów

Akcja szczepień na Węgrzech ostatnio spowolniła z powodu braku nowych chętnych. Dotąd jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 podano 5 mln 835 tys. osób, a dwie dawki 5 mln 542 tys. Niemal 490 tys. otrzymało już także trzecią dawkę. Węgry mają w sumie 9 mln 730 tys. mieszkańców.

*** 

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: