Niemcom grozi 100 tys. zgonów. Wirusolog: Środki takie jak 3G lub nawet 2G mogą nie wystarczyć

Wirusolog Christian Drosten ostrzega przed dalszą eskalacją konsekwencji zw. z rozwojem pandemii. - To naprawdę sytuacja nadzwyczajna - zaznacza Drosten i podkreśla, że jeśli natychmiast nie zostaną podjęte bardziej rygorystyczne środki, Niemcy staną w obliczu co najmniej 100 tys. kolejnych zgonów.

- Bez podjęcia ostrzejszych środków bezpieczeństwa grozi nam wiele ofiar - uważa Drosten i dodaje, że "same testy nie były w stanie przełamać czwartej fali". Uważa, że należy rozważyć wprowadzenie na nowo ograniczeń w kontaktach, by kontrolować aktywność infekcji. W Niemczech wciąż zbyt wiele osób pozostaje niezaszczepionych.

Niemcy. Wirusolog zaleca szczepienia przypominające dla wszystkich

Drosten zauważa, na podstawie przebiegu dotychczasowych fal zachorowań, że zmiana zachowania społeczeństwa przyczynia się do zmniejszenia zachorowalności: - Jeśli ludzie zmieniają swoje zachowanie i poważniej traktują zagrożenie, ma to wpływ na poprawę sytuacji - mówi. Podkreśla, że obecnie sytuacja covidowa jest gorsza niż rok temu. - Wariant Delta szybko zamienia zaszczepione osoby w nosicieli. Jednocześnie ludzie ci poruszali się stosunkowo swobodnie w społeczeństwie. W ten sposób wirus trafia do niezaszczepionych w formie poważnych przypadków - wyjaśnia wirusolog.

Podkreśla też, że niezbędne są szczepienia przypominające dla wszystkich. - Szczepionka nie została stworzona specjalnie dla wariantu Delta, ale dla odmiany wirusa, który już dziś nie krąży. Gdyby udało się zwiększyć liczbę zaszczepionej populacji, wskaźnik przenoszenia byłby znacznie zmniejszony - wyjaśnia Drosten.

Dlatego jest proste wyjście z sytuacji pandemii w perspektywie średnio- i długoterminowej. - Musimy wypełnić luki w szczepieniach - podkreśla Drosten. Spodziewa się, że trudna sytuacja zimą wymusi "jakieś rodzaje ograniczeń", bo "środki takie jak 3G [wstęp dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców i posiadających negatywny wynik testu na koronawirusa - red.] lub nawet 2G [wstęp tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców - red.] prawdopodobnie nie wystarczą, aby wystarczająco zredukować liczbę infekcji w kontekście wariantu Delta".

Marzena Szulc (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Czwarta fala zakażeń koronawirusem przyspieszyła? Ekspert tłumaczy
Więcej o: