Włochy. Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Przepustka "dwóch prędkości" ma uratować Boże Narodzenie

Przepustka COVID-19 "dwóch prędkości" we Włoszech - to jeden z pomysłów, którego celem jest "uratowanie" Bożego Narodzenia w związku z przewidywanym na koniec roku szczytem zakażeń koronawirusem. Tylko osoby zaszczepione miałyby dostęp do wszystkich miejsc.

O projekcie, który ma zostać przeanalizowany przez włoski rząd informuje dziennik "Il Messaggero". Według gazety, zgodnie z tą propozycją doszłoby do dalszego zaostrzenia przepisów dotyczących przepustki sanitarnej, wystawianej obecnie na podstawie szczepienia, wyzdrowienia z wirusa lub negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin. Tylko zaszczepieni mogliby wejść do restauracji, do kin i na stadion.

Więcej na temat epidemii koronawirusa w Europie na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dr Fiałek o hejcie, który go dotknął w związku z walką z COVID-19

Włochy chcą zmian w paszportach covidowych. Przepustka "dwóch prędkości"

Wynik testu nadal upoważniałby do wejścia do pracy. Dlatego tę propozycję nazwano "przepustką dwóch prędkości". Nie wyklucza się także wydawania przepustki sanitarnej tylko w pełni zaszczepionym i wyleczonym w ostatnich sześciu miesiącach.

Green Pass wymagany jest we wszystkich miejscach pracy, na uniwersytetach, w placówkach kultury, w zamkniętych salach lokali gastronomicznych, na basenach, w siłowniach, obiektach sportowych, w transporcie lotniczym, pociągach dużych prędkości i Intercity, autobusach międzyregionalnych czy na masowych imprezach.

Liczba zakażeń rośnie w całych Włoszech; obecnie jest to około osiem tysięcy dziennie. Pojawiły się prognozy, że podczas Bożego Narodzenia dobowa liczba wzrośnie do 20-30 tysięcy. Minister zdrowia Roberto Speranza zapewnia, że mimo tego nie ma ryzyka wprowadzenia generalnego lockdownu w kraju w okresie świąteczno-noworocznym.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP) /sw/ sp/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: