Obowiązkowe szczepienia w UE? Ursula von der Leyen chce rozpocząć dyskusję

Obowiązkowe szczepienia to wyłączna kompetencja państw członkowskich UE - powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przyznała jednak, że KE chce podjąć działania, które skłonią obywateli Unii do szczepienia się przeciw COVID-19.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w środę na konferencji prasowej w Brukseli, że dyskusja na temat ewentualnych obowiązkowych szczepień na COVID-19 w Unii Europejskiej powinna być prowadzona, ale jest to wyłączna kompetencja państw członkowskich.

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Obowiązkowe szczepienia nie mogą być narzucone przez Unię

Von der Leyen odpowiadała na pytanie jednej z dziennikarek o przymus szczepień i propozycje greckiego rządu, by karać grzywną w wysokości 100 euro osoby powyżej 60 roku życia, które nie zaszczepią się do połowy stycznia 2022 r.

- Jest to wyłączna kompetencja państw członkowskich. Nie mogę dawać w tej sprawie żadnych rekomendacji. Jeśli chodzi o moje prywatne zdanie, gdyby 2-3 lata temu ktoś mnie zapytał, nigdy bym nie pomyślała, że mogę być świadkiem sytuacji, w której [...] mamy tę okropną pandemię, mamy szczepienia ratujące życie, ale nie są one wszędzie adekwatnie stosowane [...]. Jest zrozumiałe i właściwe, żeby prowadzić dyskusję, jak możemy zachęcać i potencjalnie myśleć o obowiązkowych szczepieniach w Unii Europejskiej. To wymaga dyskusji. To wymaga wspólnego podejścia - oświadczyła szefowa KE.

Więcej na temat pandemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl 

Certyfikaty covidowe sukcesem

Dopytywana o sens istnienia unijnych paszportów sanitarnych wobec wprowadzania przez jedne państwa (i rozważania przez inne), obowiązku testów, Ursula von der Leyen podkreśliła, że cyfrowe zaświadczenia UE są historią sukcesu i są "niezbędne do pokonania pandemii".

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: