Urząd skarbowy skontroluje informatyków? Chodzi o 50-procentowe koszty uzyskania przychodu

Skarbówka coraz częściej przygląda się przedsiębiorcom, którzy korzystają z autorskich kosztów uzyskania przychodu - pisze Wyborcza.biz. Fiskus chce sprawdzić, czy są on słusznie wykorzystywane.

"Zaczyna się polowanie na informatyków" - pisze w środę (27 września) Wyborcza.biz. Jak czytamy, skarbówka coraz częściej kontroluje przedsiębiorców, którzy korzystają z autorskich kosztów uzyskania przychodów. 

Zobacz wideo Co pracodawca musi zapewnić pracownikowi do pracy zdalnej?

Urząd skarbowy skontroluje informatyków? Chodzi o 50-procentowe koszty uzyskania przychodu

Łukasz Boszko, specjalista od podatków z Grant Thornton, zwrócił uwagę w rozmowie z Wyborczą.biz, że w ostatnim czasie coraz więcej przedsiębiorców "dostaje pisma od urzędów skarbowych dotyczące czynności sprawdzających w zakresie autorskich kosztów uzyskania przychodu". Według niego jest to związane z faktem, że po wprowadzeniu Polskiego Ładu, i związanych z nim obciążeń, coraz więcej firm stosuje wobec zatrudnionych informatyków 50-procentowe koszty uzyskania przychodu.

"To powoduje, że firmy mają większe koszty i w rezultacie płacą niższy podatek. Korzysta na tym pracownik, bo na konto co miesiąc wpływa mu wyższa kwota" - tłumaczy portal. Teraz fiskus ma chcieć sprawdzić, czy autorskie koszty naliczania przychodów są wykorzystywane słusznie. 

Cały tekst "Skarbówka bierze się za informatyków przedsiębiorców i tych na etatach" przeczytasz na stronie Wyborcza.biz pod tym adresem.

Praca zdalna spoza granicy Polski

Od 7 kwietnia tego roku obowiązują w naszym kraju nowe przepisy o wykonywaniu pracy zdalnej. "Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że wiele osób wykorzystuje rozwiązania pracy na odległość, do łączenia obowiązków służbowych z podróżowaniem po świecie. Tymczasem może to wpływać nie tylko na kwestie ubezpieczeń społecznych, ale także rozliczenia podatkowego.

- Firmy, które zezwolą swoim pracownikom na pracę zdalną za granicą, powinny taki ruch dokładnie przemyśleć, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i trudnych do przewidzenia skutków - podkreśla w rozmowie z gazetą Joanna Stolarek, doradca podatkowy w kancelarii Raczkowski. Zasady będą różnić się w zależności od kraju, w którym wykonywana jest praca. 

Więcej o: