IKEA unikała płacenia podatków w Europie? "Nawet miliard euro"

W ciągu sześciu ostatnich lat IKEA unikała płacenia podatków w Europie. Tak wynika z raportu przygotowanego dla frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim. Według Zielonych chodzi o około miliard euro. Deputowani oczekują reakcji Komisji Europejskiej.

W raporcie opisano sposoby wykorzystywania przez meblowego giganta ze Szwecji luk prawnych. Jak wskazują autorzy, w wyniku strategii tej firmy tylko w 2014 roku Niemcy straciły 35 mln euro, Francja - 24 mln, a Wielka Brytania - ponad 11,5 mln euro. Europosłowie Zielonych napisali list do Komisji Europejskiej, w którym zaapelowali o zbadanie, czy nie doszło do naruszenia unijnego prawa.

Od czasu afery "Luxleaks", kiedy ujawniono, że ponad 300 międzynarodowych koncernów podpisywało z administracją Luksemburga tajne układy podatkowe, Bruksela zaostrzyła walkę z oszustwami w tym zakresie. W zeszłym roku przyjęto zasadę automatycznej wymiany informacji o porozumieniach podatkowych w 28 krajach członkowskich.

IKEA na razie nie zabrała głosu w sprawie. W oświadczeniu władze firmy napisały, że nie widziały raportu i dlatego nie mogą skomentować zawartych w nim rewelacji.

Więcej o: