Wielka inwestycja mBanku. Klienci mają dostać innowacje, którymi potem będzie żył cały świat

mBank powołał do życia projekt mAkcelerator, w ramach którego wyłoży 50 mln euro, czyli ponad 200 mln zł, na fundusz inwestujący w start-upy. Klienci mBanku jako pierwsi mają dostawać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Plan jest taki - fundusz powołany przez mBank ma inwestować w młode firmy, które na początku będą współpracować z bankiem w przygotowaniu technologicznych nowinek dla ponad 5 mln jego klientów w Polsce, Czechach i na Słowacji. Współpraca z mBankiem ma być dla start-upów szansą na zdobycie „masy krytycznej”, zresztą właśnie taki jest zamysł banku – że mAkcelerator nie ma był inkubatorem nowych rozwiązań, ale (zgodnie z nazwą) – dać im kopa, pomóc im się rozpędzić. W kolejnym etapie te firmy, ze wsparciem finansowym i know-how funduszu, mają ruszyć z tymi już sprawdzonymi pomysłami na podbój całego świata.

Ponad 200 mln zł, które mBank przeznaczy na mAkcelerator, zostanie wykazane w kosztach mBanku w I kw. bieżącego roku. Przewidywany czas życia funduszu to 10 lat, przy czym większość środków powinno być wydanych w pierwszych 3-5 latach.

- Zakładamy minimum 7 projektów do akceleracji lub 3 projekty w roku. Dostarczymy kapitał, klientów, czy dotarcie do właściwych osób by rozwijać - powiedział Jarosław Mastalerz, które porzuci posadę wiceprezesa mBanku, aby zająć się mAkceleratorem. Jedną z rozważanych już inwestycji jest objęcie udziałów w firmie z Izraela.

- Celem projektu jest rozwój najnowocześniejszych technologii, które pomogą instytucjom finansowym na całym świecie sprostać wyzwaniom ery fintech – wyjaśnia Cezary Stypułkowski, prezes mBanku. – Liczymy oczywiście na osiągnięcie odpowiedniego zwrotu z takich inwestycji, które mają mieć globalny zasięg – dodaje Stypułkowski.

Parcie na fintech

Polski sektor bankowy należy do grona najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie. Ogólnie, rynek fintech w Polsce wart jest ok. 860 mln euro – wyliczył pod koniec zeszłego roku Deloitte.

Instytucje finansowe w Polsce nie zwalniają tempa, jeszcze mocniej stawiają na fintech, otwierają się na współpracę z młodymi firmami technologicznymi. Niedawno w Warszawie wystartowało The Heart Warsaw, czyli centrum współpracy start-upów i korporacji. Jednym z jego współtwórców była firma MasterCard. W projekt zaangażowały się też m.in. banki BGŻ BNP Paribas, ING Bank Śląski czy PKO Bank Polski.

PKO Bank Polski został ostatnio większościowym właścicielem polskiego startupu Zencard.pl, serwisu integrującego różne karty lojalnościowe.

Czytaj więcej: PKO BP inwestuje w nowy PayBack. Zencard sprawi, że znów pokochamy programy lojalnościowe?

Z kolei Idea Bank niedawno wypuścił usługę Happy Miles, polegającą na naliczaniu raty leasingowej przy wykorzystaniu technologii GPS – czyli im więcej jeździsz, tym więcej płacisz (i na odwrót – jeśli auto nie jeszcze, przedsiębiorca nie płaci już płaci symbolicznie).

Czytaj więcej: Instytucje finansowe znalazły nowe zastosowanie dla GPS. Kierowcy będą zachwyceni?

Więcej o:
Komentarze (59)
Wielka inwestycja mBanku. Klienci mają dostać innowacje, którymi potem będzie żył cały świat
Zaloguj się
 • mooore

  Oceniono 34 razy 32

  Na początku to był po prostu fajny i tani bank internetowy. Z każdą "innowacją, modyfikacją" i "udogodnieniem dla klientów" i wprowadzaniem nowych opłat i prowizji schodzi coraz bardziej na psy

 • persentation1

  Oceniono 30 razy 28

  Dostaniemy nową apkę mobilną mZmianaRegulaminu i mPodnosimyOpłaty

 • derp973

  Oceniono 5 razy 5

  mbank to jedni z czołowych oszustów w Polsce

 • remo29

  Oceniono 4 razy 4

  Przez te ich światowe innowacje żeby przelać kasę z jednego rachunku, a potem drugiego, muszę używać dwóch urządzeń, bo głąby nie przewidziały, że jak połączą mBank z MultiBankiem, to jedna aplikacja mobilna nie obsłuży dwóch rachunków. Brawo wy, ikona mobilności wasza mać.

 • pinocchio

  Oceniono 4 razy 4

  Moda na start-upy już dawno minęła.
  Obecnie klienci szukają tzw markowych end-upów czyli takich firm w których mogą raz na zawsze spokojnie zadokować. I być pewni że nie zostaną nabici w butelkę "małym druczkiem", że jesli coś się zmieni to ktoś ich o to zapyta. Ludzie szukają firm które mają otwarte fora dyskusyjne i zbierają dobre opinie. Nie łapią się już na pseudo-nowostki okraszone technologiczną nowomową, plastikowym lukrem.

 • pan_glosny

  Oceniono 6 razy 4

  A gdzie jest mBank HCE czy Android Pay??? To pierwsze już rok czy 1,5 roku temu miało wejść i dalej nie ma. To drugie obiecali we wrześniu chyba, że wprowadzą już zaraz i dalej nie ma.
  Wygląda na, że jedyną rzeczą, która się tam zmienia to rosnące opłaty i co tydzień nowe regulaminy.
  Ostatnio weszła opłata, za bankomat przy wypłacie poniżej 100 zł.

 • kniazwitold

  Oceniono 6 razy 4

  emBank to przodownik oszustów bankowych - ilośc pozwów o nieuczciwe praktyki i oszustwa klientow to himalaje obłudy.

  Teraz chcą ratować swój zafajdany wizerunek.

 • antoniferdynand

  Oceniono 3 razy 3

  Teraz już rozumiem czemu od lutego muszę płacić za mniejsze wypłaty z bankomatu które gwarantowane mi były jako bezpłatne. Na końcu się okaże że udziały w startupach zbyli krewni i znajomi królika i jakoś się nie przyjęły w szerokim świecie. Sugeruję jednak poprawę tego co jest a nie loty na księżyc - może uprościć interface serwisu przez internet aby wszystkiego nie trzeba było szukać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX