Fundusz kościelny w czasach PiS. 550 mln złotych w cztery lata. A jak było za PO?

W ostatnich latach pieniądze z budżetu państwa płyną do funduszu kościelnego znacznie szerszym strumieniem. Od kiedy PiS doszedł do władzy wyniosły grubo ponad pół miliarda złotych. W projekcie ustawy budżetowej na 2020 roku na ten cel zaplanowano ponad 140 milionów złotych.

Ogłaszamy Piątkę Gazeta.pl. Dziennikarze portalu będą codziennie opisywać inne zagadnienia – ważne dla Polaków, ale jednocześnie takie, o których politycy niekoniecznie chcą mówić przed październikowymi wyborami do Sejmu i Senatu. W poniedziałek służba zdrowia, we wtorek edukacja, w środę pieniądze, w czwartek Kościół i w piątek oczywiście ekologia – to tematy, którymi na co dzień żyją Polacy. Pokażemy ludzką stronę każdego tematu, damy głos ekspertom, przedstawimy liczbowy aspekt rozwiązywania problemów, a także sprawdzimy, co najważniejsze ugrupowania mają do zaproponowania wyborcom.

Przeczytaj wszystkie teksty z Piątki Gazeta.pl >>

***

Fundusz pęcznieje

Każdego roku minister finansów musi zaplanować w budżecie państwa pieniądze na fundusz kościelny. W ostatnich latach te dotacje znacząco wzrosły. W porównaniu z 2014 rokiem o ponad 50 proc. Jeszcze cztery lata temu na fundusz z budżetu  przeznaczano 94 miliony złotych rocznie. W 2018 roku kwota wzrosła do 156 milionów. W ciągu czterech lat, wliczając w to już zaplanowane 140 mln zł na 2019 r., rząd PiS przeznaczy na ten cel w sumie ponad 550 milionów złotych. Dla porównania, w czasach koalicji PO-PSL w latach 2011-2015, było to 400 mln zł.

Fundusz KościelnyFundusz Kościelny Marta Kondrusik

Gwarantowana emerytura

Fundusz Kościelny to rekompensata za mienie odebrane kościołowi zaraz po wojnie w 1950 roku. Zgodnie z umową na linii kościół-państwo pieniądze te w większości przeznaczane są na emerytury duchownych wszystkich wyznań. Składka z budżetu państwa dofinansowuje 80 proc. składki emerytalno-rentowej duchownych, którzy płacą zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów. W przypadku zakonników i misjonarzy fundusz pokrywa składki w całości. W ten sposób gwarantowana jest najniższa emerytura.

Pozostała część funduszu kościelnego ma wspomagać działalność charytatywną, m.in. domy opieki społecznej, domy starców, domy samotnej matki, schroniska dla bezdomnych i jadłodajnie. Z funduszu pieniądze przekazywane są na remonty świątyń i zabytki sakralne. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które nimi zarządza tłumaczyło w "Rzeczpospolitej", że dotacje rosną, bo składki na ubezpieczenie emerytalne duchownych uzależnione są m.in. od minimalnego wynagrodzenia w gospodarce, które z roku na rok jest podnoszone. Większe wydatki są uzasadniane także między innymi remonty obiektów sakralnych.

Duszpasterstwo wojskowe

Pieniądze dla kościoła zaplanowane są także w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej. Na duszpasterstwo wojskowe w 2018 roku z pieniędzy podatników przeznaczono prawie 21 milionów złotych. Te pieniądze w połowie przeznaczane są na utrzymanie kościołów i budynków parafii wojskowych, oraz remonty. Druga połowa trafia na pensje kapelanów wojskowych, ale także na emerytury na przykład dla biskupów polowych wojska polskiego. 

Budżet MON, wydatki na duszpasterstwo wojskoweBudżet MON, wydatki na duszpasterstwo wojskowe Marta Kondrusik

Fundusz Kościelny to jedno z wielu źródeł dochodów kościoła. Z raportu Katolickiej Agencji Informacyjnej Duchowni wynika, że w 80 procentach Kościół utrzymuje się z datków wiernych. 

>>PiS i ojciec Rydzyk pozostają w bliskich stosunkach. "Sojusz" zawarli już w 2005 roku:

Więcej o:
Komentarze (457)
Wydatki na Fundusz Kościelny w rządu PiS. 557 mln złotych w cztery lata
Zaloguj się
 • pdppdp

  Oceniono 151 razy 93

  Co tam fundusz kościelny. Doliczcie do tego parę dużych baniek dawanych pod stołem, poprzez upusty, fundusze celowe nie mające nic wspólnego z kościołem.

 • iwa7

  Oceniono 90 razy 82

  Kościół musi utrzymywać się w 100% z datków wiernych. Powinien to być dobrowolny podatek.
  Natomiast państwo mogłoby finansować ochronę zabytków sakralnych. Czyli pewne kwoty, z podatków nas wszystkich, powinny być kierowane na ratowanie zabytków, przy pełnej kontroli instytucji państwowych.

 • nietyp

  Oceniono 83 razy 71

  To koorwy czarne!!! Wiernych ubywa, a wydatki rosną!!! Ten rozbój w biały dzień musi się skończyć!!

 • qnqn

  Oceniono 137 razy 63

  Jakie mienie odebrane kościołowi? W jaki sposób kościół wszedł w posiadanie tego mienia, bo chyba nie uczciwą pracą swoich rąk, a oszustwem i wyłudzeniami. To tak ją oddać złodziejowi to co nakradł. Wygląd się chce

 • jep23

  Oceniono 83 razy 55

  Różne religie,różni kapłani,szamani,przywódcy "duchowi",itp. Wszyscy znaleźli sposób by strzyc te swoje owieczki.

 • bezspokoju

  Oceniono 106 razy 54

  Wspaniały interes. My opłacamy klechom składki przez lata, by później przez lata wypłacać im emerytury i leczyć ich w klinikach o podwyższonym standardzie i bez kolejek, jak chociażby Głódż i doglądające go zakonnice.

 • 4head

  Oceniono 74 razy 52

  Precz z konkordatem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX