Ogłaszamy Piątkę Gazeta.pl. Dziennikarze portalu będą codziennie opisywać inne zagadnienia – ważne dla Polaków, ale jednocześnie takie, o których politycy niekoniecznie chcą mówić przed październikowymi wyborami do Sejmu i Senatu. W poniedziałek służba zdrowia, we wtorek edukacja, w środę pieniądze, w czwartek Kościół i w piątek oczywiście ekologia – to tematy, którymi na co dzień żyją Polacy. Pokażemy ludzką stronę każdego tematu, damy głos ekspertom, przedstawimy liczbowy aspekt rozwiązywania problemów, a także sprawdzimy, co najważniejsze ugrupowania mają do zaproponowania wyborcom.
Przeczytaj wszystkie teksty z Piątki Gazeta.pl >>
***
Każdego roku minister finansów musi zaplanować w budżecie państwa pieniądze na fundusz kościelny. W ostatnich latach te dotacje znacząco wzrosły. W porównaniu z 2014 rokiem o ponad 50 proc. Jeszcze cztery lata temu na fundusz z budżetu przeznaczano 94 miliony złotych rocznie. W 2018 roku kwota wzrosła do 156 milionów. W ciągu czterech lat, wliczając w to już zaplanowane 140 mln zł na 2019 r., rząd PiS przeznaczy na ten cel w sumie ponad 550 milionów złotych. Dla porównania, w czasach koalicji PO-PSL w latach 2011-2015, było to 400 mln zł.
Fundusz Kościelny Marta Kondrusik
Fundusz Kościelny to rekompensata za mienie odebrane kościołowi zaraz po wojnie w 1950 roku. Zgodnie z umową na linii kościół-państwo pieniądze te w większości przeznaczane są na emerytury duchownych wszystkich wyznań. Składka z budżetu państwa dofinansowuje 80 proc. składki emerytalno-rentowej duchownych, którzy płacą zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów. W przypadku zakonników i misjonarzy fundusz pokrywa składki w całości. W ten sposób gwarantowana jest najniższa emerytura.
Pozostała część funduszu kościelnego ma wspomagać działalność charytatywną, m.in. domy opieki społecznej, domy starców, domy samotnej matki, schroniska dla bezdomnych i jadłodajnie. Z funduszu pieniądze przekazywane są na remonty świątyń i zabytki sakralne. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które nimi zarządza tłumaczyło w "Rzeczpospolitej", że dotacje rosną, bo składki na ubezpieczenie emerytalne duchownych uzależnione są m.in. od minimalnego wynagrodzenia w gospodarce, które z roku na rok jest podnoszone. Większe wydatki są uzasadniane także między innymi remonty obiektów sakralnych.
Pieniądze dla kościoła zaplanowane są także w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej. Na duszpasterstwo wojskowe w 2018 roku z pieniędzy podatników przeznaczono prawie 21 milionów złotych. Te pieniądze w połowie przeznaczane są na utrzymanie kościołów i budynków parafii wojskowych, oraz remonty. Druga połowa trafia na pensje kapelanów wojskowych, ale także na emerytury na przykład dla biskupów polowych wojska polskiego.
Budżet MON, wydatki na duszpasterstwo wojskowe Marta Kondrusik
Fundusz Kościelny to jedno z wielu źródeł dochodów kościoła. Z raportu Katolickiej Agencji Informacyjnej Duchowni wynika, że w 80 procentach Kościół utrzymuje się z datków wiernych.
>>PiS i ojciec Rydzyk pozostają w bliskich stosunkach. "Sojusz" zawarli już w 2005 roku: