ZPP: Podatek CIT to przykład całkowicie absurdalnej polityki fiskalnej. Płaci go, kto chce

Z raportu ZPP wynika, że polski system opodatkowania przedsiębiorstw uniemożliwia budowę klasy średniej. Związek postuluje m.in. rozszerzenie formuły ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na wszystkie osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. Pracodawcy krytykują też podatek CIT.
Zobacz wideo

"Z uwagi na dalece niesprawiedliwy i nieefektywny system opodatkowania firm w Polsce, konieczne jest szybkie podjęcie działań naprawczych. Związek postuluje rozszerzenie formuły ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na wszystkie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz zastąpienie podatku CIT podatkiem przychodowym. Wygenerowane w ten sposób wpływy budżetowe można byłoby z powodzeniem przeznaczyć na zmniejszenie klina podatkowego obciążającego wynagrodzenia pracowników" - czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej: 500 plus, trzynastki, obniżka PIT. Morawiecki pokazuje "mapę drogową" dla obietnic Kaczyńskiego

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców o "oczywistym absurdzie"

Firmy w Polsce są opodatkowane na kilka możliwych sposobów. Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi płacą podatek PIT w ramach skali podatkowej: podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych albo karty podatkowej; podczas gdy przedsiębiorcy będący spółkami prawa handlowego płacą CIT. Dodatkowo, osoby fizyczne obciążone są składkami na ubezpieczenia społeczne w stałej minimalnej wysokości. 

"System powoduje, że malutki przedsiębiorca, osiągający przychód w wysokości 3 tys. złotych, płaci w daninach dużo większą cześć tego przychodu, niż firma generująca kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. To oczywisty absurd. Nie możemy obciążać przychodów najmniejszych przedsiębiorców klinem w wysokości kilkudziesięciu - w skrajnych przypadkach nawet 60 proc. Ten stan rzeczy przypomina strukturę kolonialną i uniemożliwia rozwój przedsiębiorczości w Polsce" - ocenił prezes Grupy Atlas Henryk Siodmok, cytowany w komunikacie. 

Eksperci ZPP zwracają uwagę na fakt, że z najprostszej formy rozliczania podatku dochodowego dla przedsiębiorców, czyli ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - ze względu na liczne wyłączenia dotyczące rodzaju prowadzonej działalności, czy też osiąganych przychodów - skorzystać może relatywnie niewielka grupa podmiotów. 

"Jest to o tyle zaskakujące, że ryczałt jest formą atrakcyjną dla przedsiębiorców z uwagi na jej prostotę, a jednocześnie efektywnie podatnicy ryczałtu płacą proporcjonalnie wyższy podatek, niż podatnicy podatku liniowego. Gdyby wszyscy podatnicy 'liniówki' rozliczali się za pomocą ryczałtu, budżet mógłby zyskać nawet kilkanaście miliardów złotych" - czytamy dalej. 

Czytaj więcej: Jak sfinansować "piątkę Kaczyńskiego"? Możliwy nowy podatek

CIT całkowicie stracił swoją funkcję fiskalną

Jednocześnie, podatek przeznaczony dla naturalnie największych podmiotów, czyli CIT, całkowicie stracił swoją funkcję fiskalną. Płaci go zaledwie 38% podatników, a za 1/3 wpływów do budżetu odpowiada kilka największych spółek Skarbu Państwa, wskazano. 

"Podatek CIT to przykład całkowicie absurdalnej polityki fiskalnej. Płaci go, kto chce, a przeciętna efektywna stawka to znikomy procent przychodu jego podatników. Duże firmy stosują zaawansowane mechanizmy optymalizacyjne i będą to robić dopóty dopóki będą płacić podatek od dochodu, z uwzględnieniem kosztów jego uzyskania, a nie od przychodu" - podkreślił prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, cytowany w komunikacie. 

Jak wskazał sekretarz departamentu prawa i legislacji ZPP Jakub Bińkowski, kompleksowa reforma systemu podatkowego jest koniecznością. 

"Model, który proponujemy, jest sprawiedliwy, bo zakłada zmniejszenie obciążenia fiskalnego najmniejszych przedsiębiorców oraz wprowadzenie do systemu podatków niemożliwych do uniknięcia, w miejsce nieprzystających do nowoczesnej gospodarki podatków dochodowych" - podsumował Bińkowski. 

Więcej o:
Komentarze (93)
ZPP: Podatek CIT to przykład całkowicie absurdalnej polityki fiskalnej
Zaloguj się
 • saretest

  Oceniono 24 razy 10

  1….
  Ten kto wprowadzi 1,5% podatek przychodowy od firm spełniłby marzenia prawie 2 milionów mikro, małych i średnich przedsiębiorców i ich rodzin o dobrze gospodarczo zorganizowanej Polsce, a i w budżecie Polski zamiast 40 miliardów z podatków od działalności gospodarczej byłoby 100-120 mld!! Po prostu korporacje i wielcy tego świata w końcu zaczęliby płacić podatki a my mali i średni wytwarzający 70% PKB i zatrudniający ponad 70% naszych obywateli mielibyśmy ŚWIĘTY SPOKÓJ i NIEBYWALE PROSTE przepisy podatkowe. Podatek przychodowy jest podatkiem nie do uniknięcia. Jedynym sposobem na jego uniknięcie jest działalność z zasady przestępcza. Wystawiasz fakturę na 100 zł. i 1,5 zł. wysyłasz do skarbówki. KONIEC KROPKA AMEN i dużo zdrowia. Żaden urzędas nie będzie miał prawa zakwestionowania takiej czynności gospodarczej i koniec z ciągłą trwogą czy koszty które zakwalifikowałem do uzyskania przychodu są prawidłowe czy też nie. Zasada tak prosta, że wbija w fotel. Księgowość to właściwie tylko rejestr faktur. To będzie potrafił każdy. Jeśli ktoś będzie płatnikiem VAT to dojdzie plik JPK. Ponadto nie ma kosztów uzyskania przychodów, nie ma kosztów księgowości, nie ma amortyzacji, nie możliwości jakiejkolwiek kombinacji a doradcy i cwaniacy podatkowi będą musieli zająć się czymś innym pożytecznym, bo dla nich nie będzie roboty w postaci oferowania usług jak nie płacić podatku dochodowego. Ludzie ze skarbówki zajmujący się kontrolą podatku dochodowego (czy to PIT czy CIT) będą mogli swe siły skierować tam gdzie jest jeszcze wiele do zrobienia, czyli pilnowanie VATu i akcyzy.

  Panie Premierze!!! Prezesi i szefowie partii politycznych. MY MALI i ŚREDNI nie chcemy nic extra, nic za darmo ani do ręki w postaci jakichś plusowych programów. My potrafimy i chcemy pracować, potrafimy być konkurencyjni, my chcemy płacić podatki tylko uwolnijcie nas od przepisów faktycznie napisanych przez postkomunistów i pseudoliberałów gospodarczych z PO, bowiem to co PIS zmieniło w prawie gospodarczym praktycznie nic nie zmienia, bo każdy urzędas nadal ma PEŁNĄ WŁADZĘ nad przedsiębiorcami. Owszem - wprowadzaliście konstytucję dla biznesu, jakieś tam ułatwienia, ale WY cały czas to młode wino lejecie do starych, zagrzybiałych, zapleśniałych, śmierdzących pojemników i choćbyście nie wiem co zrobili to te MŁODE WINO SZLAG TRAFI. Takie przepisy pozostawiła po sobie ta śmieszna III RP. Wy żeście na te wrzody ponaklejali jakieś plastry, ale spod nich cały czas bije swąd gnijącej rany. To jest gangrena. WY MUSICIE ten system WYWALIĆ do kosza i tak skonstruować nowy, aby małym i średnim było bardzo łatwo a ci wielcy żeby w końcu zaczęli płacić podatki, a jak ich nie stać na to żeby od 100 zł. przychodu zapłacić 1,5 zł. podatku - to niech lepiej nie zasmradzają nam środowiska, niech zaczną sprzedawać te swoje produkty na Kajmanach skoro tam transferują swe dochody. Zobaczymy jaki tam osiągną poziom sprzedaży. Do jasnej cholery jesteśmy 38 milionowym krajem, rynkiem zbytu i rynkiem wykształconego w miarę młodego pracownika i w końcu to ZROZUMCIE, że w dzisiejszych czasach i dzisiejszej Europie jest to ZASÓB INNOWACYJNY I NIEPOWTARZALNY!!!

 • dublet

  Oceniono 7 razy 7

  Z jakiegoś powodu Niemcy mają nadwyżkę budżetową już piąty rok z rzędu. Może dlatego, że nie rządzą tam Pisiory?

 • aczar1234

  Oceniono 9 razy 3

  Pewnie..... Przecież zdanie tych "ekspertów" sprzedaż palety cementu za 400zł wygeneruje podobne marże - a więc i procent podatku przychodowego - co sprzedaz palety np. elektroniki za 40 000 zł ...... W efekcie takiej "reformy" najlepiej od razu zajmijmy sie wszyscy znowu najprostszą działalnością - jak w latach 90 tych ubiegłego wieku. Tą bardziej wyrafinowaną zostawmy innym krajom Unii Europejskiej, z którymi teraz konkurujemy.....

 • mobo9090

  Oceniono 17 razy 3

  Czyli kupie 10 samochodów za 30000 zł i je sprzedam z zyskiem 500 zł za każdy to wg tego geniusza mam zapłacić ile podatku? 19% od zysku? 10x500*0,19=950zł? czy 1% od obrotu? 3000 zł? Czyli podatki rosną o 300% To jest uczciwe? komus chyba rozum odebrało

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 5 razy 3

  Czy ZPP proponuje równocześnie z wprowadzeniem podatku obrotowego zniesienie VAT?

  Bo generalnie albo podatek obrotowy albo VAT (nie sądzę żeby ZPP proponował wprowadzeniem kolejnego podatku pośredniego, równolegle z VAT).

  No chyba że ZPP naprawdę chce dodatkowego podatku pośredniego. Ale w takiej sytuacji to tylko kolejna komplikacja systemu podatkowego. Przejrzyściej będzie podnieć VAT.

 • grzespelc

  Oceniono 9 razy 3

  FaKTYCZNIE KWOTOWY zus TO ABSURD, POWINIEN BYĆ PROPORCJONALNY.

 • wichura

  Oceniono 8 razy 2

  Czyli firma świadcząca usługi doradcze lub IT, z marzą 500% zapłaci ten sam procent przychodu, co pośrednik w handlu na np. 3% marży?

 • polskirozlamacz

  Oceniono 6 razy 2

  Pan Każmierczak powinien już zmienić płytę. Po tym jak w koszty nie można już zaliczać usług niematerialnych powyżej 5% dochodu ani odsetek powyżej 30% dochodu - wielu tych, którzy do tej pory nie płacili, teraz już znaleźli się ponad kreską. Nawet ci, którzy naprawdę mają straty (ekonomiczne), ale nie mogą wszystkich kosztów rozpoznać.

 • darek_w1

  Oceniono 18 razy 2

  Ja nie wiem czy pan Kaźmierczak jest taki głupi czy taki cwany. Podatek przychodowy będzie oznaczał obniżenie obciążeń dla wysokorentownych firm o dużych dochodach, a zwiększenie dla firm z trudem wiążących koniec z końcem, co skończy się licznymi upadłościami i przejmowaniem rynku przez duże firmy monopolizujące go.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX