"Czyn nieuczciwej konkurencji"? PESA z odwołaniem po przetargu Tramwajów Warszawskich

25 marca PESA złożyła do Krajowej Izby Odwoławczej kolejne odwołanie w sprawie przetargu Tramwajów Warszawskich. Bydgoska firma uważa, że mogło dojść do "czynu nieuczciwej konkurencji".
Zobacz wideo

Przedłużający się przetarg na nowe tramwaje dla Warszawy wygrała ostatecznie firma Hyundai. Z wynikami przetargu od początku nie zgadza się z bydgoska PESA.

PESA ma wątpliwości

Jak potwierdził Next.Gazeta.pl Maciej Grześkowiak, szef działu PR w PESA, bydgoski producent złożył odwołanie do KIO w sprawie przetargu Tramwajów Warszawskich.

To drugie odwołanie firmy PESA w tej samej sprawie, złożone na dzień przed odpowiedzią na pierwsze z nich. „Gdyby zamawiający zażądał w przetargu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości, wtedy nie byłyby potrzebne dwa kroki – PESA podniosłaby wszystkie zarzuty w jednym odwołaniu” – argumentuje bydgoska firma.

PESA uważa, że w toku postępowania KIO koreańska firma ujawniła nieznane wcześniej szczegóły dotyczące tego, jak zamierza zrealizować zamówienie przetargowe Tramwajów Warszawskich. Firma z Bydgoszczy uważa, że doszło do naruszenia tzw. specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIZW).

W naszej ocenie przedstawione dokumenty świadczą o tym, że oferta Hyundai jest niezgodna z SIWZ i może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji. Właśnie te okoliczności są podstawą do złożenia przez PESA nowego odwołania

- czytamy w oświadczeniu firmy PESA przesłanym redakcji Next.Gazeta.pl przez Macieja Grześkowiaka.

PESA, w oczekiwaniu na odpowiedź w sprawie pierwszego odwołania i nie wiedząc, jakie będą losy przetargu, postanowiła nie zwlekać i złożyła dziś drugie odwołanie.

(...) W związku z tym, że wyrok KIO zostanie wydany w środę - 27.03.2019 r. i do tego czasu nie będzie wiadomo, czy Hyundai będzie musiał złożyć dodatkowe wyjaśnienia i co w tej sprawie zrobi zamawiający, a możliwa jest decyzja o odrzuceniu oferty Hyundai, w celu zabezpieczenia interesów PESA zmuszeni byliśmy wnieść odwołanie

- tłumaczy Maciej Grześkowiak w imieniu firmy PESA.

Zamieszanie wokół tramwajów

Przypomnijmy, że chodzi o przetarg, z którym Tramwaje Warszawskie borykały się od 2017 r. Po ostatecznej wygranej firmy Hyundai, CBA postanowiło sprawdzić przetarg. Warszawa na 213 nowych pojazdów zaplanowała przeznaczyć aż 2,32 mld zł brutto.

Wygrana Hyundaia podzieliła komentatorów. Część z nich krytykowała to, że nie wybrano polskiej firmy PESA, która także startowała w przetargu. Z drugiej strony, jak zapewniał prezydent miasta Rafał Trzaskowski, oferta Hyundaia była znacznie korzystniejsza finansowo od tej złożonej przez PESĘ. Propozycja bydgoskiej firmy miała przekroczyć znany oficjalnie kosztorys o pół miliarda złotych. Oferta firmy Hyundai była niższa niż założony kosztorys i wyniosła 1,82 mld zł.

Jutro poznamy odpowiedź KIO na pierwsze z odwołań bydgoskiej firmy PESA. Wątpliwości w związku z przetargiem nadal są wyjaśniane m.in. przez CBA.

Więcej o: