Dania. Bank zaoferuje kredyt hipoteczny oprocentowany na 0 procent. "Inwestorzy są przerażeni"

Duński Nordea Bank uruchomi nową ofertę 20-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu. Będą oprocentowane zerową stawką.

Podobne decyzje ogłosiły inne duńskie instytucje finansowe, np. Jyske Bank zaoferuje 10-letnie pożyczki kredytowe oprocentowane ujemnie, na -0,5 proc. Jednak to oferowane na dłuższy, bo 20-letni okres kredyty Nordea nazywane są prawdziwym "krokiem milowym" - donosi agencja Bloomberg

Pożyczanie pieniędzy nigdy nie było tańsze. Według naszych przewidywań doprowadzi to do wzrostu cen mieszkań

- wyjaśniła Lise Nytoft Bergmann, analityczka Nordei. 

Przyznała jednak, że chociaż dla przeciętnego konsumenta decyzje banków wyglądają na pozytywne, "sytuacja jest przerażająca". Obecnie Duńczycy mogą pożyczać pieniądze na mieszkania także na 30 lat przy oprocentowaniu 0,5 proc.

Sytuacja, w której znajdują się inwestorzy gotowi pożyczyć pieniądze na 30 lat, by uzyskać w zamian zaledwie 0,5 proc., dowodzi, jak bardzo są przerażeni

- dodała Bergmann. 

Nordea Bank działał w Polsce od roku 2010. W roku 2014 nastąpiła jego fuzja z bankiem PKO BP

Dlaczego oprocentowanie 0 proc.?

O ile w Polsce dominują kredyty ze zmiennym oprocentowaniem, które są udzielane ze środków banku, o tyle w Danii wygląda to trochę inaczej. Po pierwsze, zobowiązania mają stopę stałą (przynajmniej przez określony czas), a po drugie - pod te kredyty banki emitują tzw. listy zastawne dla inwestorów. W największym skrócie - inwestorzy inwestują kapitał w udzielone przez banki kredyty, dostając za to odpowiednie kupony/odsetki.

W Polsce teoretycznie również jest możliwa taka formuła udzielania kredytów przez tzw. banki hipoteczne, ale jest to słabo rozwinięty sektor. 

Wracając do listów zastawnych w Danii - są one uważane są bezpieczne dla inwestorów. Najwyraźniej w tym momencie inwestorzy wyczuwają na rynku takie ryzyko dla utraty swojego kapitału, że poszukują "bezpiecznej przystani" i są w stanie przełknąć minimalne zyski (albo nawet ich brak, albo wręcz stratę 0,5 proc.), byle tylko nie stracić więcej. Tym bardziej że główna stopa procentowa w Danii jest ujemna (podobnie jak np. w Szwajcarii), amerykański FED obniżył swoje stopy ostatnio po raz pierwszy od dekady, takiej możliwości nie wyklucza Europejski Bank Centralny.

Nie jest też jasno powiedziane, że zerowe oprocentowanie kredytów sprawia, że dla kredytobiorcy jest to "darmowy" kredyt. Być może wiążą się z nim inne koszty "pozaodsetkowe", np. opłaty bankowe.

Więcej o:
Komentarze (76)
Dania. Nordea Bank zaoferuje kredyt hipoteczny oprocentowany na 0 procent.. Pierwszy przypadek w historii
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 15 razy 15

  Efekt pobudzania gospodarki i nieumiarkowanego drukowania pieniadza (to samo ma miejsce w Stanach).
  Ceny nieruchomosci rosna przez to w zastraszajacym tempie, bo wiekszosc ludzi stac na splacanie nisko oprocentowanych kredytow hipotecznych.

 • arius9

  Oceniono 13 razy 13

  Taaaa, na pewno. W Danii popularne są od dawna kredyty 0-procentowe, ale płaci się miesięczne koszta manipulacyjne. Jeden pies, ale lepiej brzmi w reklamie banku.

 • justas32

  Oceniono 16 razy 10

  Suweren wie jedno - jak banki dają pieniądze na 0 % to wszystko jest OK ...

 • tonik777

  Oceniono 11 razy 7

  Czyli sytuacja wygląda tak: bank udziela kredytu na 0%, ale jednocześnie zgarniając prowizję np. 10%, która jest jego zyskiem. Z drugiej strony bank emituje listy zastawne i pieniądze na kredyt zdobywa z inwestycji w te listy. Jeśli klient przestanie spłacać bank powie "sorry, nie mam" i inwestor zostanie z niczym. Sam bank już zarobił na prowizji, więc mu nie zależy.

 • tinley

  Oceniono 15 razy 5

  A skończy się na helicopter money. Durnie z tych banków centralnych - ci Glapińscy i cała reszta złodziejskiej menażerii jedyne co ptrafi to drenować ludziom oszczędnosci. Ciąć stopy - jedyna recepta. Oni naprawde myślą że biliony dolarów bedą biernie przyglądały się jak Draghi i Glapińscy całego swiata niszczą im pieniądze? Nikt po prostu kasy nikomu nie bedzie pożyczał a wszystko pójdzie tam gdzie Draghi z Glapińskim g..no mogą- w złoto. Ci ludzie są na najlepszej drodze do rozwalenia systemu bankowego. banki emitują listy zastawne? na jeszcze większy minus czyli na tym zarabiają a stratny jest ten kto kupi taki list. przecież w banku nie pracuja głupi ludzie. Innymi słowy jest to ubieranie ludzi w funduszach w stratne papiery - jak w getbacku tylko na mikro skalę paniatno?

 • druga_wieza

  Oceniono 6 razy 4

  OSTATNIE ZDANIE WSZYSTKO WYJAŚNIA - TO FIKCJA.
  Zerowe oprocentowanie to bujda na resorach. Zaraz się okaże, że banki płacą ludziom odsetki, ale same ich nie biorą. Oczywiście pod warunkiem, że kredytobiorca sortuje śmieci i myje zęby.

 • baby1

  Oceniono 4 razy 4

  Kredyt 0%, a opłaty 5% ?

 • komentarz.24

  Oceniono 8 razy 2

  Ktoś wchodzi po raz drugi na te same grabie. Pogratulować wytrwałości czy śmiać się z głupoty?
  Czyżby ktoś zapomniał, że wg tego samego mechanizmu powstał kryzys 2008 roku? Pozostaje tylko mieć nadzieję, że mądrzejsze po szkodzie duńskie banki, bez nieprzytomnej Community Reinvestment Act (ustawy przyjętej przez Kongres w 1997 r. za prezydentury Billa Clintona, której celem była ochrona „kredytobiorców mniejszościowych”, czyli ludnosci kolorowej, ubogiej, znajdujacej sie w złych warunkach materialnych, przed złym traktowaniem jej przez banki) nie będą udzielały kredytów mieszkaniowych klientom bez stałej pracy i bez stałych dochodów (Ninja), mając tylko nadzieję, że w razie braku spłaty kredytów uratują się opcją "dług za klucz", czyli zabraniem i spieniężeniem domu.
  Niesprawność tego systemu przećwiczono w 2008 roku: system działał tak długo, jak rosły ceny nieruchomości, ale zawalił się natychmiast, gdy ceny podaż przewyższyła popyt, ceny spadły, a banki zostały ze stratami.

 • bezkasy

  Oceniono 8 razy 2

  Marksitowskie duraczenie dalo efekt, wy wiezycie w pozyczke za darmo? z banku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX