Płaca w górę i nie tylko. Najważniejsze zmiany w 2020 roku. Dotyczą milionów Polaków

Płaca minimalna w 2020 roku wzrośnie o 350 złotych do 2600 złotych brutto. To jedna z najważniejszych zmian, które dotyczą pracowników i pracodawców. O czym warto jeszcze wiedzieć? Od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Płaca minimalna w 2020 roku wyniesie 2600 zł. To oznacza, że będzie ona stanowić 49,7 proc. prognozowanego na 2020 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. - W porównaniu do roku 2015 płaca minimalna wzrośnie o 850 zł, to wzrost prawie o połowę w ciągu ostatnich pięciu lat - mówi Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityk społecznej. Wynagrodzenie nieprzekraczające poziomu płacy minimalnej otrzymuje ponad milion Polaków.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński kilka miesięcy temu, przed wyborami parlamentarnymi, zapowiedział, że pensja minimalna wzrośnie do końca 2023 roku do kwoty 4000 zł brutto.

Płaca minimalna w UE (2018)Płaca minimalna w UE (2018) Ilustracja: Marta Kondrusik. Dane: Eurostat/Sedlak&Sedlak

>>>Zobacz wideo: Porażające ceny prądu. Rząd obiecuje, a Polacy i tak zapłacą dużo więcej. Nie tylko w rachunkach 

Zobacz wideo

Najważniejsze zmiany w 2020 roku. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa

Minimalna stawka godzinowa za pracę obowiązuje od 2017 roku dla określonych umów cywilnoprawnych. Jej poziom oczywiście zmieni się wraz ze zmianą minimalnego wynagrodzenia. W 2020 r. minimalna stawka godzinowa wynosić będzie 17 zł. Przypomnijmy, że w 2019 roku została ona ustalona na poziomie 14,70 zł. Oznacza to wzrost o 2,3 zł za godzinę. 

Najważniejsze zmiany w 2020 roku. Starsi pracownicy zarobią więcej

Od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiana przepisów ma zapewnić bardziej przejrzysty kształt minimalnego wynagrodzenia oraz poprawić sytuację pracowników otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie.

- Na tę zmianę czekali od lat pracownicy z długim stażem pracy, którzy dostawali niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego niż przykładowo zaczynający pracę absolwenci, bo do minimalnej pensji wliczano im dodatek za wysługę lat - mówi minister Marlena Maląg. 

Dodatek stażowy nie będzie więc pierwszym elementem, który zostanie wyłączony z minimalnego wynagrodzenia i który nie będzie miał wpływu na wysokość wynagrodzenia. W świetle obowiązującego prawa do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

Najważniejsze zmiany w 2020 rok.Tylko siedem niedziel handlowych w roku

Od 1 stycznia 2020 r. zacznie obowiązywać najostrzejsza forma ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Ograniczenie nie będzie obowiązywać tylko w siedem niedziel w roku. Zakaz handlu nie będzie więc obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, w niedzielę bezpośrednio przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. 

Kiedy niedziele handlowe w 2020?Kiedy niedziele handlowe w 2020? Gazeta.pl

Najważniejsze zmiany w 2020 roku. Wyższy zasiłek pielęgnacyjny

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę odpowiednio waloryzowane jest co roku świadczenie pielęgnacyjne. Oznacza to, że w 2020 roku wysokość świadczenia wyniesie 1830 zł netto. To oznacza wzrost o 247 zł z 1583 zł w roku bieżącym. 

Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest przede wszystkim rodzicowi, który rezygnuje lub nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, by opiekować się niepełnosprawnym od dzieciństwa dzieckiem.

Najważniejsze zmiany w 2020 roku. Większe dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2020 r. wzrasta również dofinansowanie dla warsztatów terapii zajęciowej oraz zakładów aktywności zawodowej. - Dofinansowanie kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w warsztatach terapii zajęciowej wyniesie od nowego roku 20 496 zł. To wzrost o 2 400 zł w porównaniu do obowiązującej obecnie stawki - mówi minister Marlena Maląg.

W przypadku zakładów aktywności zawodowej przyszłoroczna podwyżka wyniesie 2 250 zł. To oznacza, że od 1 stycznia dofinansowanie rocznego pobytu jednej osoby niepełnosprawnej w tej placówce wynosić będzie 25 000 zł.

Więcej o: