Prezes URE zatwierdził kolejne taryfy za prąd. Odbiorcy PGE także zapłacą więcej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zakończył ostatnie postępowanie w sprawie taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2020 roku i zatwierdził taryfę PGE Obrót - podał URE. To kończy ustalanie nowych taryf wszystkich czterech przedsiębiorców pełniących funkcję tzw. sprzedawców z urzędu i głównych graczy na rynku krajowej energetyki.

PGE Obrót było ostatnim z przedsiębiorców, którego taryfami zajął się URE. Wcześniej zatwierdzono nowe stawki dla Tauronu, Enei i Energi. We wszystkich czterech przypadkach ceny prądu pójdą w górę o więcej niż jedną dziesiątą.

Średni wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc.

- potwierdził URE.

Dla odbiorców PGE Obrót podwyżka będzie najniższa w porównaniu z konkurencją, choć wciąż odczuwalna. Mowa o ok. dziewięciu zł miesięcznie więcej na rachunku za prąd w gospodarstwach domowych (grupa G11). Ci, którzy zużywają więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca - grupa G12 - muszą liczyć się z większą podwyżką.

Nowe taryfy i ceny prąduNowe taryfy i ceny prądu URE

Nowe taryfy za prąd i terminy 

Każdy z czterech sprzedawców może wprowadzić nowe stawki opłat za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, w stosunku do których będzie stosował taryfę zatwierdzaną przez prezesa URE, najwcześniej po 14 dniach od ich opublikowania.

Oznacza to, że Tauron Sprzedaż mógł wprowadzić podwyżki już od 1 stycznia 2020 r. Z kolei Energa Obrót i Enea zrobią to od 14 stycznia, a PGE Obrót od 18 stycznia br. Jednocześnie, nowe taryfy będą obowiązywały w terminach wnioskowanych przez spółki, czyli: dla Enei i PGE Obrót - do 31 marca 2020 r., a taryfy Energa Obrót i Tauron Sprzedaż - do końca 2020 roku.

>>> Porażające ceny prądu. Rząd obiecuje, a Polacy i tak zapłacą dużo więcej. Nie tylko w rachunkach

Zobacz wideo

Miliony Polaków z wyższymi rachunkami

W Polsce energia elektryczna sprzedawana jest do ponad 15 mln gospodarstw domowych. Czterej sprzedawcy z urzędu, którym taryfy zatwierdza URE, dostarczają prąd do ponad 13 milionów gospodarstw domowych, z czego ponad 75 proc. (9,7 mln) korzysta z cen taryfowych zatwierdzonych przez urząd, a 3,4 mln korzysta z innych wolnorynkowych cenników tych sprzedawców prądu.

Pozostałe dwa miliony gospodarstw domowych to klienci innych spółek (np. innogy Polska, Tauron Sprzedaż GZE), dla których prezes URE nie zatwierdza taryf. Oferty ponad dwudziestu spółek działających w całej Polsce można porównać korzystając z zestawienia udostępnianego przez URE.

Więcej o:
Komentarze (50)
Prezes URE zatwierdził kolejne taryfy za prąd. Odbiorcy PGE także zapłacą więcej
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 19 razy 17

  Jak to?

  Przecież Premier Morawiecki zapowiadał przed wyborami, ze nie będzie podwyżek cen prądu oraz... w ogóle NICZEGO!

  Czyżby... KŁAMAŁ?

  :P

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 18 razy 16

  Sasin ostatnio coś bredził o jakiejś mglistej rekompensacie. Ja nie wiem jak to jest ale ten naród wciąż się dziwi temu, że jeśli do naprawy samochodu wynajmie ogrodnika to nie wyjdzie z tego nic dobrego. Suweren głosował na PiS. Jeśli przyjąć, że głównie byli to ludzie zfrustrowani ich pogarszającą się sytuacją ekonomiczną to odpowiedzmy sobie na pytanie w kogo te opłaty i podatki uderzą najbardziej? W bogatych, którzy według PiS "kradli" o bogacili się coraz bardziej? No chyba raczej nie. Nie ma co - suweren wstał z kolan a przynajmniej tak mu powiedziano.

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 15 razy 13

  Milioner Morawiecki ma spokój w swoim domu - tego typa stać na opłaty wszystkiego co dotyczy luksusowego życia jego rodziny - narodu polskiego niestety nie.

 • synanki

  Oceniono 12 razy 12

  NadPrezes obiecał Polakom podwyżki....i konsekwentnie słowa dotrzymuje !!

 • franiux

  Oceniono 10 razy 10

  Jeszcze kilka afer, kilka podwyżek i nowych podatków i Adrian będzie miał 70% poparcia. Jak żyć ?

 • niktwazny126

  Oceniono 11 razy 9

  Wspaniale się ten rok zapowiada. Same sukcesy rządu. A ile kasy z tego dobrobytu pójdzie na nagrody i premie dla tych naszych dobroczyńców? Ile zainkasuje kk?

 • batura3

  Oceniono 7 razy 7

  A co na to podwójny Kłamczuszek Mateuszek???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX