Zielone tablice rejestracyjne od stycznia na polskich drogach. W jakim celu je wprowadzono?

Wraz z początkiem nowego roku na polskich drogach pojawiły się zielone tablice rejestracyjne. W ten sposób będą oznaczane samochody elektryczne i wodorowe. Na jakie przywileje mogą liczyć ich właściciele?

Zielone tablice rejestracyjne funkcjonują od 1 stycznia 2020 roku. Przepisy są wynikiem ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w której zapisano, że "pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu". 

Zobacz wideo

Zielone tablice rejestracyjne wiążą się z licznymi przywilejami. Jakimi?

Celem zmian jest sprawienie, żeby auta zasilane wodorem i energią elektryczną można było łatwiej odróżniać na drodze. Jest to niezbędne, bo samochody wodorowe mogą korzystać z buspasów, a w przyszłości zielona rejestracja będzie pozwalać na wjazd do niektórych stref w centrum miasta. W niektórych miejscach auta elektryczne i wodorowe są także zwolnione z opłat parkingowych. Ułatwi to życie policjantom, którzy łatwiej będą mogli zauważyć, że dane auto może korzystać z wyżej wymienionych przywilejów.

Zielone tablice rejestracyjne. Dla kogo? 

Tablice rejestracyjne mają zielone tło i czarne litery oraz cyfry. Nowe zmiany wprowadziły rozróżnienie pomiędzy autami elektrycznymi, a wodorowymi. Rejestracje tych pierwszych posiadają czerwoną obwódkę znaku legalizacyjnego, a wodorowe - żółtą. Poza wyżej wymienionymi elementami nie różnią się one od standardowych tablic. Przypominamy, że auta hybrydowe nie podlegają pod przepisy i są oznaczone tradycyjnymi tablicami. 

>>> Dowiedz się więcej: Rządowe dotacje na samochody elektryczne jeszcze nie ruszyły. Wiadomo, że wystarczą tylko na 8 tysięcy aut

Obowiązek zamontowania nowych tablic mają osoby, które rejestrują auta po 1 stycznia 2020 roku. Właściciele aut elektrycznych posiadających wcześniej zamontowane klasyczne tablice rejestracyjne nie muszą ich wymieniać. Można to zrobić na własne życzenie, ale wiąże się to z opłatą w wysokości 93 zł. 

Więcej o:
Komentarze (14)
Zielone tablice rejestracyjne od stycznia na polskich drogach. W jakim celu je wprowadzono?
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 5 razy 3

  To informacja dla straży pożarnej, że pojazd wyposażony jest w akumulatory litowe w związku z czym nie należy podejmować prób jego gaszenia a jedynie odholować na bok aby mógł w spokoju wypalić się do końca. Tak robią np. Skandynawowie.

 • ochujek

  Oceniono 1 raz 1

  Fakt, łatwiej produkować tablice do samochodów elektrycznych niż te samochody. Myślą nasze władze, myślą.

 • hardy01

  Oceniono 3 razy 1

  i oczywiście nikt się nie przejął, że czarne litery na zielonym (nie jest to zielone tło) są słabo czytelne (tym bardziej z przepisowych 20 metrów nocą)

 • hunkyyankee

  0

  Pisiory znów kradną?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX