Brexit odczujemy na własnej skórze. 20 tys. osób w Polsce może stracić pracę

Brexit wejdzie w życie 1 lutego 2020 roku. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wiązać się będzie z licznymi konsekwenkcjami dla europejskiej gospodarki. Z powodu barier handlowych w Polsce pracę może stracić nawet 20 tys. osób.

Europarlament przyjął w środę umowę dotyczącą warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Oznacza to, że 1 lutego 2020 roku, ponad 1300 dni po referendum ws. brexitu, Zjednoczone Królestwo opuści struktury UE. Choć nieznany jest jeszcze dokładny wpływ tego procesu na europejską gospodarkę, to wiemy, że nieprzyjemne skutki brexitu odczujemy również w Polsce.

Zobacz wideo

Brexit. 20 tys. osób w Polsce może stracić z powodu barier handlowych

Jak podaje rmf24.pl na podstawie danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, 20 tys. osób w Polsce może stracić pracę z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Powodem tego będą bariery handlowe, które mogą pojawić się w przypadku, gdy negocjacje pomiędzy obiema stronami nie zakończą się sukcesem. Obecnie na wyspy eksportowanych jest 8 proc. dóbr i usług Polski. Brexit może spowodować, że produkty te będą poddane liczniejszym kontrolom oraz zostaną oclone. Najbardziej mogą stracić firmy zajmujące się produkcją oraz sprzedażą artykułów rolno-spożywczych, gdyż 1/5 eksportowanych stanowią produkty tego typu. 

Brexit. Co z Polakami mieszkającymi na Wyspach Brytyjskich?

Ewentualne zwolnienia na krajowym rynku to jedna z wielu konsekwencji, które mogą być spowodowane brexitem. Wciąż nie wiadomo, co stanie się z setkami tysięcy Polaków pracujących na wyspach. Jak podał "Dziennik Gazeta Prawna", prawie 400 tys. osób nie złożyło wniosków o otrzymaniu statusu osoby osiedlonej. Czas na zrobienie tego mają przez 11 miesięcy, gdyż do końca roku obowiązywać będzie tzw. okres przejściowy, podczas którego pewne przepisy nie będą ściśle przestrzegane. 

>>> Dowiedz się więcej: Czy do Londynu trzeba teraz lecieć z paszportem? Sprawdzamy, co dokładnie brexit oznacza dla Polaków

Więcej o: