Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 6 tys. zł dochodu? Ile wyniesie miesięczna rata?

Rodzina "dwa plus jeden" z dochodem na poziomie 6 tys. zł miesięcznie może otrzymać kredyt hipoteczny w wysokości nawet pół miliona złotych. Wiąże się to jednak z ratą kredytu sięgającą na 50 proc. ich dochodów.
Zobacz wideo

Jak wynika z porównania zamieszczone przez bankier.pl, trzyosobowa rodzina mająca dochód na poziomie 6 tys. zł netto może liczyć na kredyt hipotecznych na kwotę 400 do 500 tys. zł. Spłacać go będzie przez 30 lat, a dodatkowo muszą posiadać 20 proc. wkładu własnego. Ponadto, banki zwracają uwagę na to, czy kredytobiorcy posiadają dodatkowe zobowiązania oraz czy ich dochód podchodzi z umów o pracę na czas nieokreślony. Warto dodać, że dane pochodzą z ubiegłego roku, więc sytuacja mogła ulec drobnym zmianom. 

Kredyt hipoteczny. Banki najczęściej oferują 470-480 tys. zł

W porównaniu wzięto pod uwagę oferty 12 banków działających na polskim rynku. Przy takich dochodach zadziwiający może być rozstrzał pomiędzy ich propozycjami. Tylko jeden z nich zaoferował kwotę powyżej 500 tys. zł. Uśredniając, taka rodzina mogłaby liczyć na maksymalną zdolność kredytową na poziomie 470-490 tys. zł. W takim przedziale zmieściło się sześć banków. Taki kredyt plus 20 proc. wkładu własnego pozwala na zakup nieruchomości wartej ok. 625 tys. zł.

30-letni kredyt na kwoty tego rzędu wiązać się będzie jednak ze sporym obciążeniem budżetu domowego. Chodzi tu o kwoty rzędu 2,3 tys., czyli 38 proc. miesięcznych dochodów rodziny. Nie brzmi to tak źle, ale należy pamiętać, że kredyty hipoteczne udzielane są przy zmiennej stopie procentowej, więc ich rata może ulec niekorzystnej zmianie.

Polacy coraz chętniej biorą kredyty hipoteczne 

Rynek mieszkaniowy, a w związku z tym również kredytowy przeżywają teraz prawdziwą hossę. W 2019 roku sprzedano 65,4 tys. nowych lokali, co było drugim najlepszych wynikiem w historii po roku 2017. Na razie nic nie wskazuje, że ta sytuacja miałaby w przyszłości ulec zmianie. Zwiększona liczba sprzedaży nieruchomości automatycznie wpływa na liczbę kredytów hipotecznych. W całym roku 2019 wnioski o kredyt hipoteczny złożyło 450 tys. osób. To o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Próbują wykorzystać to banki, które podnoszą koszty związane z kredytami. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób to wpłynie na liczbę pożyczek. 

>>> Wszystko, co chcesz wiedzieć o kredytach hipotecznych przy rożnych dochodach:

Więcej o:
Komentarze (65)
Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 6 tys. zł dochodu? Ile wyniesie miesięczna rata?
Zaloguj się
 • ryjaroslawa

  Oceniono 10 razy 10

  Przestańcie już co kilka dni piertolić, ile dostanie się kredytu przy takim, a ile przy dochodzie o 1000 mniejszym.
  Znowu dewelopki wam dosypali na program "kupujcie, bo taniej nie będzie. Kto nie kupi przegra życie"?

 • donbalon

  Oceniono 16 razy 8

  To jest taka nowomoda, żeby brać kredyt na całe życie i kupować jakieś g***o z piachu od dewelopera, bo kupić używkę w wielkiej płycie to paaaanie... Wstyd hipsterskich znajomych zaprosić, tych co na pielęgnację brody wydają 1000 zł miesięcznie. Chorzy ludzie. Później żebrzą o każdy grosz...

 • starczypl

  Oceniono 5 razy 5

  a czy Gowina już stać ? bo mu ostatnio do 1-go brakowało .... niechby se też chłopina zakupił coś na kredyt. bo nie może dorobić 400 tysi jak karczewski, kryształek jbnyyyy....

 • amused

  Oceniono 6 razy 4

  Skończcie już. Potem będą lamenty, że ktoś wziął na granicy swoich możliwości i nie ma z czego spłacać i zacznie się wyciągnie rąk po pomoc państwa.

 • pawlaka12

  Oceniono 4 razy 4

  Jaki kredyt przy łącznych dochodach 4 tys. netto w rodzinie 2+1 i czy wnuki nadal będą go spłacać?

 • niclos_cham

  Oceniono 3 razy 3

  A w niedzielę sklepy będą otwarte? :)

 • krissydney

  Oceniono 3 razy 3

  Bank daje pół bańki kredytu przy zarobkach 6 tys? Rata 2,3 tys przy zerowych stopach , to grubo ponad 3 tys jak stopy procentowe zaczna rosnać . Przecież to już było., 12 lat temu i zaczeło sie w USA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX