PIT 2020. Jak rozliczyć PIT? Sprawdź, od kiedy można to zrobić.

Początek roku to czas rozliczeń podatkowych. Informujemy, do kiedy należy złożyć zeznania podatkowe za 2019 rok oraz jak to zrobić.

Pierwszy ważny termin minął 31 stycznia 2020 roku. Do tego czasu pracodawcy mieli obowiązek złożyć do Urzędu Skarbowego PIT-11, czyli informację od pracodawcy o przychodach, dochodach, kosztach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Termin przekazania dokumentu pracownikom mija 02.03.2020 roku, wiec najpóźniej otrzymamy go kilka dni później w przypadku przesyłania dokumentu pocztą. 

Zobacz wideo

PIT 2020. Sprawdź, od kiedy można złożyć podatek 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami PIT można składać już od 15 lutego 2020 roku. Termin rozliczeń mija zgodnie z tradycją 30 kwietnia 2020 roku. Skarbówka ma 45 dni, aby wykonać zwrot nadpłaty podatku, więc szybsze rozliczenie wiązać się będzie z tym, że wcześniej otrzymamy pieniądze na konto. Przypominamy, że część osób będzie musiała czekać na formularz PIT-11. Wyżej podane terminy obowiązują w następujących formularzach:

 • PIT 37 (podatek od zysków pochodzących z umów o pracę, dzieło, zlecenie),
 • PIT 38 (podatek od zysków kapitałowych), 
 • PIT 36 (PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS),
 • PIT 39 (podatek przy zbyciu nieruchomości).

PIT 28 i 28S rozliczyć należy od 15 lutego do 2 marca 2020 roku.

PIT 2020. Twój e-PIT najskuteczniejszą metodą na złożenie zeznania podatkowego 

W bieżącym roku usprawniony miał zostać system Twój e-PIT. Dane z ubiegłego roku są już przygotowane, podatnik musi je jedynie potwierdzić, a także uzupełnić brakujące informacje bądź dołączyć formularze dotyczące ulg. Skorzystać z tego mogą osoby korzystające z Profilu Zaufanego lub posiadające zeszłoroczną deklarację. Jest to niezbędne do weryfikacji naszej osoby. Obecnie jednak strona epit.podatki.gov.pl nie działa, więc jedyną możliwością jest wypełnienie dokumentów ręcznie i złożenie ich do Urzędu Skarbowego

Co jeszcze warto wiedzieć o deklaracjach podatkowych za 2019 rok?

Więcej o:
Komentarze (7)
PIT 2020. Jak rozliczyć PIT? Sprawdź, od kiedy można to zrobić
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 2 razy 2

  Od początku roku niedostępne są formularze do elektronicznego rozliczania podatków. Dlaczego? Co to pieprzone Ministerstwo Finansów kombinuje!? Może ktoś potrafi mi wyjaśnić, dlaczego mamy wypełniać np. PIT 28 ręcznie?

 • gabkwi

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to JUŻ (!) 15 lutego. Ja mam prawo złożyć PIT już 1.01.2020 r.
  W niedzielę wysłałam elektronicznie rozliczenie, mam potwierdzenie złożenia (UPO), a dzisiaj urząd zadzwonił, że zostało odrzucone, bo powinno być na nowym formularzu, którego nie ma! Wysłałam pytanie do MF, czy w związku z tym zostanie przedłużony termin na złożenie zeznania o czas, jaki MF spóźnia się z opublikowaniem e-formularzy. Oczywiście wiem, jaką dostanę odpowiedź, ale według mnie jest to naruszanie moich praw.

 • walentyna1973

  0

  Rodzice pracujący powinni móc odliczyć od podatku 500 zł za miesiąc. Ulga ta powinna być tylko dla osób pracujących, mających na utrzymaniu dzieci uczące się do 26 roku życia. Czy nie byłoby to prostsze i bardziej sprawiedliwe?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX