Reuters: Możliwe, że to Pekao przejmie mBank. Miała paść oferta kupna

Jak informuje agencja Reutera, bank Pekao S.A. miał złożyć ofertę kupna mBanku. Z doniesień medialnych wynika, że wymieniane wcześniej w kontekście transakcji Credit Agricole oraz PKO Bank Polski ostatecznie swoich ofert nie złożyły.

Jak nieoficjalnie donosi Reuters, chęć przejęcia mBanku od dotychczasowego właściciela - niemieckiego Commerzbanku - wyraził bank Pekao S.A. Miała także paść konkretna oferta transakcji. Dotychczas wymieniani PKO BP i Credit Agricole nie złożyli ofert, choć nie oznacza to, że nie padną one ze strony tych instytucji finansowych. Zakupem mBanku zainteresowany był także amerykański fundusz Apollo, choć - jak podała agencja - ma on małe szanse, by przebić się z ofertą.

Pierwsi chętni na mBank

O przejęciu mBanku mówi się od końca września 2019 r., kiedy Commerzbank ogłosił, że wystawia na sprzedaż jego kontrolny pakiet akcji. W połowie stycznia 2020 r. Bloomberg doniósł nieoficjalnie, że wśród pierwszych chętnych na zakup mBanku był fundusz inwestycyjny Apollo ze Stanów Zjednoczonych oraz bank Pekao S.A. Z informacji serwisu Cashless.pl wynika z kolei, że  chęć przejęcia wyraził też bank PKO BP. Póki co, było to tylko wstępne zainteresowanie transakcją, ale wszystkie trzy spółki są od początku wymieniane przez analityków bankowych jako potencjalni nabywcy mBanku.

Wielomiliardowa transakcja

Commerzbank posiada około 69,33 proc. akcji w kapitale zakładowym mBanku. Wartość tego pakietu na warszawskiej giełdzie to obecnie ok. 11 mld zł. Według informacji medialnych, cena za pakiet akcji banku może oscylować wokół 13-16 mld zł. Warto jednak podkreślić, że na wartości spółki może ciążyć niepewna sytuacja prawna co do kredytów walutowych. mBank należy do czołówki banków komercyjnych w Polsce.

Więcej o: