PIT 2020. Ostatnie godziny na rozliczenie PIT-28. Do kiedy można to zrobić? Jaka kara dla spóźnialskich?

Większość podatników musi rozliczyć się z urzędem skarbowym do 30 kwietnia. Osoby rozliczające wynajem mieszkań, ryczałt lub zarobki ze spółek, gdzie byli wspólnikami mają jednak ostatnie chwile na złożenie zeznań. Kiedy mija termin składania PIT-28?

Okres składania zeznań podatkowych już trwa. W przypadku rozliczania się formularzami PIT-36 i PIT-36 deklaracje można składać internetowo przez portal Twój e-PIT do końca kwietnia. Ponadto, spóźnialskich rozliczy sam fiskus, ale bez odliczania ulg. Taki proste zasady nie dotyczą jednak formularza PIT-28. 

Zobacz wideo

PIT-28. Jak rozliczyć i do kiedy? 

PIT-28 dotyczy osób, które wynajmują mieszkania oraz tych, którzy zdecydowali się na ryczałt. Mają do niego prawo osoby prowadzące działalność gospodarczą bądź będące wspólnikami w spółkach. Termin składania PIT-28 mija 2 marca, więc do końca zostało raptem kilkadziesiąt godzin

Istnieje możliwość zrobienia przez portal Twój e-PIT, należy go jednak zaakceptować ręcznie przed upływem 2 marca. Skorzystać z tego nie mogą osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Skorzystać z ułatwienia w postaci Twój e-PIT mogą ci podatnicy, którzy uzyskali przychody  m.in. z umowy najmu, dzierżawy czy innych o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

PIT-28. Co się stanie ze spóźnialskimi? 

Osobom, które złożą PIT-28 po terminie grozi grzywna z tytułu wykroczenia skarbowego bądź przestępstwa skarbowego. W celu uniknięcia kary należy złożyć do skarbówki tzw. czynny żal, czyli dokument informujący o popełnieniu czynu zabronionego, w którym znajdują się wszelkie okoliczności jego popełnienia. Dodatkowo, należy dołączyć zaległą deklarację oraz opłacić podatek, jeśli jest taka konieczność. 

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o: