Koronawirus. Włochy zawieszą spłaty rat kredytów hipotecznych na czas epidemii

Włochy zmagają się z epidemią koronawirusa i zamykają cały kraj w tzw. czerwonej strefie. Obostrzenia dotkną wszystkich mieszkańców - to ponad 60 milionów osób. Rząd obiecuje pomoc tym, którzy ucierpią finansowo z powodu radykalnych metod walki z epidemią, w tym zawieszenie spłat hipotek.
Zobacz wideo Czy maseczki chirurgiczne chronią przed koronawirusem?

Włochy, jako pierwszy kraj, na całym swoim obszarze wprowadziły obostrzenia związane z koronawirusem. Od 10 marca państwo będzie traktowane jako tzw. czerwona strefa.

Włochy zawieszą spłatę hipotek

Mieszkańców wezwano, by pozostali w domach, odwołano imprezy sportowe i kulturalne, zamknięte są muzea, teatry i kina, a restauracje i bary zamykane przed wieczorem. Do tego obowiązują ograniczenia w podroży - każdy, kto nie ma pilnej potrzeby, ma pozostać w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Wprowadzono też kontrole na granicach. Tak ma być do 3 kwietnia, a za złamanie zakazów grożą kary finansowe lub nawet areszt (czytaj też: Koronawirus we Włoszech. 60 mln ludzi w czerwonej strefie. Nocny szturm na sklepy).

Obostrzenia wcześniej wprowadzono jedynie na północy kraju. To tam koronawirus zaatakował najmocniej. Tam też znajduje się przemysłowe i finansowe centrum Włoch. Zakłócenia w produkcji odbiją się na włoskim PKB, podobnie jak brak turystów. Fakt ten uderzy w tysiące firm i budżety domowe Włochów. Rząd w Rzymie ma pracować nad pakietem rozwiązań. Będzie on miał na celu pomoc tym, których radykalne metody walki z koronawirusem dotkną najmocniej.

Zobacz także: Koronawirus, recesja i cięcie prognoz dla wzrostu PKB Polski. mBank: "o jeden szok za daleko"

We wtorek co nieco zdradziła już wiceminister finansów, Laura Castelli, o czym piszą zachodnie media, m.in. Agencja Reutera, "The Independent" i "Financial Times". Podczas radiowego wywiadu powiedziała, że rząd zawiesi spłatę kredytów hipotecznych i innych obciążeń gospodarstw domowych na czas epidemii. W ostatnich dniach rozmawiano na ten temat z bankami. Jak podaje "Financial Times", wstrzymane mają też być m.in. płatności podatkowe małych firm i osób fizycznych. Nie wiadomo, jak długo ma potrwać zawieszenie.

Premier Conte obiecał już ogromną "terapię szokową". Pierwsza transza pomocy ma być warta około 10 mld euro. Potrzeby szacowane są jednak na co najmniej 30 mld euro.

Koronawirus w Europie najmocniej uderzył we Włoszech

Włochy to europejskie centrum epidemii nowego koronawirusa. Na wywołaną przez niego chorobę, zwaną COVID-19, zmarło tam jak dotąd ponad 460 osób (to stan na południe we wtorek 10 marca), wszystkich wykrytych przypadków zakażeń jest blisko 9200. Koronawirus jest już obecny we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a jedynym wolnym od niego kontynentem jest Antarktyda. Władze wielu krajów decydują się na radykalne środki przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa. Czechy ogłosiły, że zamkną wszystkie szkoły i odwołają imprezy powyżej 100 osób. Polski rząd zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych.

Zobacz również:

Więcej o: