PIT 2020. Jak sprawdzić, kiedy otrzymasz zwrot nadpłaty podatku?

Większość z nas ma czas na składanie zeznań podatkowych do 30 kwietnia. Termin złożenia PIT wpływa jednak na wcześniejsze otrzymanie zwrotu podatku. Osoby rozliczające się poprzez usługę "Twój e-PIT" mogą sprawdzić, kiedy go otrzymają.

Większość podatników może składać zeznania podatkowe od 15 lutego do 30 kwietnia br. Termin złożenia PIT-ów ma jednak wpływ na to, kiedy otrzymamy zwrot podatku. Z tego powodu mało kto czeka ze składaniem zeznań do terminów końcowych. W przypadku, gdy rozliczamy się z fiskusem drogą papierową, ten ma 90 dni na oddanie nadpłaty. Podczas składania zeznań podatkowych poprzez usługę "Twój e-PIT" czas ten zostaje jednak skrócony zaledwie do 45 dni. 

Zobacz wideo PIT 2020. W tym roku są trzy nowe ulgi. Sprawdzamy z doradcą podatkowym, jak je rozliczyć

PIT 2020. Jak sprawdzić, kiedy otrzymasz zwrot nadpłaty podatku?

Osoby korzystające z "Twój e-PIT" mogą dowiedzieć się, kiedy mniej więcej otrzymają zwrot pieniędzy. Od tego roku wprowadzono możliwość sprawdzania, na jakim etapie jest zwrot nadpłaty podatku przez urząd skarbowy. Aby to zrobić, niezbędne jest wejście w zakładkę "złożone dokumenty". Podatnik może uzyskać tam informacje, czy PIT dotarł do urzędu, trafia do rozliczenia, bądź czy został rozliczony. W zakładce dowiedzieć się można też o wysokości nadpłaty. 

Podatnicy mogą otrzymać nadpłatę szybciej w przypadku, gdy wskazali rachunek bankowy, na który fiskus ma ją przekazać. Można to zrobić poprzez zrobienie korekty e-PIT bądź formularz ZAP-3, który również jest dostępny elektronicznie - w systemie e-Deklaracje na podatki.gov.pl. Przypominamy, że w przypadku, gdy nadpłata podatku nie jest wyższa niż 23,20 zł, a podatnik nie wskazał rachunku bankowego, w celu uzyskania jej należy zgłosić to w skarbówce. 

Nadpłata zwrotu podatkuNadpłata zwrotu podatku 'Twój e-PIT'

PIT 2020. Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o: