Osoby pobierające z ZUS emerytury bądź renty dokument informujący o ich dochodach osiągniętych w 2019 roku powinni otrzymać w połowie lutego. W tamtym terminie Zakład wysyłał im następujące rodzaje PIT-ów: PIT-40A oraz PIT-11A. Pierwszy z nich to roczne obliczenie podatku, natomiast PIT-11A to informacja o dochodach, która służy do późniejszego samodzielnego wyliczenia podatku. Otrzymanie tych dokumentów nie równa się jednak obowiązkowi rozliczenia roku podatkowe z fiskusem.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami emeryt, który poza emeryturą nie osiągnął dochodu z innych źródeł, NIE MUSI rozliczać się z urzędem skarbowym. Osoby posiadające inny dochód z tytułu umowy zlecenie, jednoosobowej działalności bądź umowy cywilnoprawnej muszą jednak złożyć zeznanie podatkowe, nawet mimo tego, że wcześniej otrzymały PIT 40-A. W większości przypadków dotyczą ich formularze PIT-36 i PIT-37, dla których termin składania zeznań mija 30 kwietnia.
Emeryt może jednak skorzystać z opcji złożenia zeznania podatkowego w przypadku, gdy chce rozliczyć się wraz z małżonkiem bądź dzieckiem. Poleca się to także zrobić w przypadku, gdy taka osoba chce skorzystać z ulg podatkowych. Emeryci mogą skorzystać m.in. z ulgi rehabilitacyjnej (w tym ulgi na leki), ale także ulgi termomodernizacyjnej czy na internet.
Warto zaznaczyć, że aby przekazać jeden procent podatku na konkretną organizację, nie trzeba składać całego zeznania, a jedynie druk PIT-O. Istnieje możliwość zrobienia tego drogą pocztową oraz przez internet.