PIT 2020. Czy emeryci muszą składać PIT za 2019 rok? Kogo dotyczą zeznania podatkowe?

Termin składania PIT-ów mija dla większości podatników 30 kwietnia, więc czasu na zrobienie tego pozostaje coraz mniej. W związku tym przypominamy, czy zeznania podatkowe muszą składać wszyscy emeryci oraz z jakich dochodów muszą rozliczyć się z fiskusem.

Osoby pobierające z ZUS emerytury bądź renty dokument informujący o ich dochodach osiągniętych w 2019 roku powinni otrzymać w połowie lutego. W tamtym terminie Zakład wysyłał im następujące rodzaje PIT-ów: PIT-40A oraz PIT-11A. Pierwszy z nich to roczne obliczenie podatku, natomiast PIT-11A to informacja o dochodach, która służy do późniejszego samodzielnego wyliczenia podatku. Otrzymanie tych dokumentów nie równa się jednak obowiązkowi rozliczenia roku podatkowe z fiskusem. 

PIT 2020. Czy emeryci muszą składać zeznanie podatkowe za 2019 rok? 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami emeryt, który poza emeryturą nie osiągnął dochodu z innych źródeł, NIE MUSI rozliczać się z urzędem skarbowym. Osoby posiadające inny dochód z tytułu umowy zlecenie, jednoosobowej działalności bądź umowy cywilnoprawnej muszą jednak złożyć zeznanie podatkowe, nawet mimo tego, że wcześniej otrzymały PIT 40-A. W większości przypadków dotyczą ich formularze PIT-36 i PIT-37, dla których termin składania zeznań mija 30 kwietnia

Zobacz wideo PIT 2020. W tym roku są trzy nowe ulgi. Sprawdzamy z doradcą podatkowym, jak je rozliczyć

PIT za 2019. Kiedy opłaca się złożyć PIT? Co z przekazanie 1 proc. podatku? 

Emeryt może jednak skorzystać z opcji złożenia zeznania podatkowego w przypadku, gdy chce rozliczyć się wraz z małżonkiem bądź dzieckiem. Poleca się to także zrobić w przypadku, gdy taka osoba chce skorzystać z ulg podatkowych. Emeryci mogą skorzystać m.in. z ulgi rehabilitacyjnej (w tym ulgi na leki), ale także ulgi termomodernizacyjnej czy na internet

Warto zaznaczyć, że aby przekazać jeden procent podatku na konkretną organizację, nie trzeba składać całego zeznania, a jedynie druk PIT-O. Istnieje możliwość zrobienia tego drogą pocztową oraz przez internet. 

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o: