USA. Zmniejszają się zapasy dwutlenku węgla. To może oznaczać problemy w dostawie mięsa i piwa

Zapasy dwutlenku węgla spadły przez problemy branży spożywczej. To oznacza problemy w niektórych browarach i u producentów napojów gazowanych. Ucierpi też branża mięsna.

W USA mogą pojawić się problemy w dostawach piwa i napojów gazowanych oraz mięsa. Jak donosi Reuters, w Stanach szybko maleją zapasu dwutlenku węgla, którego produkcja spadła na początku kwietnia o 20 proc., a według prognoz Compressed Gas Association do połowy bieżącego miesiąca miała spaść o połowę. 

CO2 jest produktem ubocznym podczas produkcji etanolu i to wytwarzające go zakłady dostarczają dwutlenek węgla do rozlewni napojów gazowanych. Etanol zaliczany jest do krajowych zapasów paliwa, a ze względu na trwający kryzys, zapotrzebowanie na benzynę spadło o 30 proc. To wpłynęło także na zmniejszenie produkcji etanolu, co z kolei poskutkowało ograniczeniami w wytwarzaniu dwutlenku węgla. - 34 z 45 amerykańskich fabryk etanolu, które dostarczają CO2, było zmuszonych ograniczyć produkcję - powiedział dyrektor generalny Stowarzyszenia Paliw Odnawialnych Geoff Cooper. 

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Paloma nad Wisłą

Brak dwutlenku węgla uderza w branżę spożywczą. Problemy z piwem, napojami i konserwowaniem żywności

- Ceny dwutlenku węgla skoczyły już o 25 proc. - zauważa Bob Pease, prezes Brewers Association, która reprezentuje interesy małych i niezależnych browarów rzemieślniczych w Stanach, pozyskujących 45 proc. dwutlenku węgla od producentów etanolu. - To oznacza cięcia w produkcji, które mogą zacząć się za dwa-trzy tygodnie - twierdzi Pease. Problem uderzy także w producentów napojów gazowanych oraz mięsa. Ci ostatni używają dwutlenku węgla podczas przetwarzania, pakowania, konserwowania i wysyłki żywności. 

Nie wszyscy jednak odczuwają problemy. Coca-Cola Co i SodaStream (właściciel Pepsi Co). Inc nie skomentowali sytuacji, ale już National Beverage Corp. podaje, że nie odczuwa żadnych problemów w dostawach CO2. Potentat piwowarski Carlsberg poinformował z kolei, że firma sama produkuje dwutlenek węgla w praktycznie wystarczających jej ilościach. 

Więcej o: