Niemiecki Commerzbank zmienia zdanie w sprawie sprzedaży akcji mBanku

mBank nie zostanie sprzedany. Po wielu miesiącach domniemań i spekulacji dotyczących tego, kto przejmie udziały w polskim banku, jego właściciel niemiecki Commerzbank poinformował właśnie, że obecnie nie rozważa sprzedaży kontrolnego pakietu.

W końcu poznaliśmy dalszy los mBanku. Commerzbank postanowił zakończyć proces sprzedaży i zachować posiadany pakiet ponad 69 proc. akcji mBanku. A wszystko przez koronawirusa. 

W obecnych warunkach rynkowych, zdominowanych przez kryzys związany z koronawirusem, transakcja na rozsądnych warunkach nie wydaje się prawdopodobna. Bank będzie kontynuował realizację strategii Commerzbank 5.0. Silna pozycja kapitałowa banku stanowi do tego dobrą podstawę

- czytamy w komunikacie.

mBank pozostanie w rękach Commerzbanku

Przypomnijmy, że we wrześniu 2019 r. Commerzbank AG, posiadający 69,3 proc. akcji w kapitale zakładowym mBanku, opublikował nową strategię biznesową "Commerzbank 5.0", zakładającą m.in. sprzedaż akcji polskiej spółki. Po czym przez wiele miesięcy w mediach pojawiały się informacje o potencjalnych nabywcach. Mówiło się np. o banku ING, które przejmując udziały w mBanku, stałoby się drugim największym bankiem w Polsce. Była  również opcja repolonizacji, a w temacie głos zabrał nawet premier Mateusz Morawiecki.

Gdy media w lutym spekulowały o zainteresowaniu Banku Pekao, taki ruch odradzał prof. Leszek Balcerowicz, twierdząc, że państwo miałoby zbyt duży udział w sektorze bankowym. Wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się też prezes mBanku Cezary Stypułkowski. Wtedy też światło dzienne ujrzały pierwsze doniesienia, że Commerzbank jednak zachowa swoje udziały w mBanku. 

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Bank jest notowany na GPW od 1992 roku. Na koniec 2019 r. jego aktywa wyniosły ponad 158 mld zł.

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu.

Zobacz wideo „Wakacje kredytowe” z powodu koronawirusa. Komu pomogą banki?
Więcej o: